Gubitak čula ukusa i mirisa nisu samo simptomi kovida - kako da razlikujete?

Gubitak čula ukusa i mirisa bio je jedan od najizrazitijih i najprepoznatljivijih simptoma kovida na početku pandemije.
Gubitak čula ukusa i mirisa nisu samo simptomi kovida - kako da razlikujete?
Foto: Pixabay
Dok ljudi i dalje doživljavaju ovaj simptom kada su zaraženi koronavirusom, vremenom i novim varijantama, simptom više nije toliko dominantan.
Nova istraživanja ukazuju na to da bi gubitak čula ukusa i mirisa mogao da bude znak kovida, kao i sezonskih bolesti poput prehlade i gripa, zbog čega je mnogo teže identifikovati uzrok ovog problema, piše Times of India, prenosi N1 Zagreb.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u SAD takođe navode gubitak ova dva čula kao simptom i kovida i gripa.
 
Uz gubitak čula mirisa ili ukusa, postoji nekoliko drugih znakova koji se preklapaju kada su u pitanju kovid i grip. To uključuje sledeće:
 
– groznica
 
– kašalj
 
– bol u grlu
 
– curenje nosa
 
– bol u mišićima
 
– bolovi u telu
 
– glavobolja
 
– povraćanje
 
– dijareja
 
– plitak dah
 
– umor
 
Kako razlikovati slične znakove?
 
Prema CDC, postoje neki načini na koje se slični znakovi poput dijareje i gubitak čula ukusa ili mirisa, mogu razlikovati kao znakovi kovida ili gripa.
 
CDC kaže da je dijareja "češća kod dece koja imaju grip", dok se "može pojaviti u bilo kojoj dobi kod obolelog od kovida".
 
Što se tiče gubitka čula ukusa ili mirisa, iako se nalazi u oba stanja, verovatnije je da će ga doživeti pacijenti s kovidom nego gripom.
 
Ima li smisla testirati se?
 
Važno je da se testirate, kako biste jasno utvrdili imate li kovid ili ne. U svakom slučaju preporučuje se samoizolacija kako bi se sprečilo širenje zaraze.
 
Budući da višestruke infekcije kovidom mogu da utiču na nečije zdravlje i ne postoji stopostotna garancija imuniteta od prethodne infekcije ili vakcinacije, najbolje je izbegavati kontakt s bolesnim osobama i izbegavati javna mesta ako ste zaraženi.
 
Saveti za poboljšanje čula ukusa ili mirisa
 
Gubitak čula ukusa ili mirisa može da bude frustrirajući. Obratite se svom lekaru, naročito ako se simptomi ne poprave ili predugo traju.
 
Mere kojima možete pokušati da vratite svoje čulo ukusa i mirisa:
 
– Jedite hladnu hranu ili hranu sobne temperature
 
– Probajte ukuse koji vam se sviđaju i prisetite ih se dok jedete hranu
 
– Održavajte usta čistima i zdravima pranjem zuba ujutru i pre spavanja
 
– Isperite usta vodom ako osećate suvoću
 
– Pokušajte da dodate jake ukuse, kao što su začini, u vašu hranu kako biste poboljšali ukus, i nemojte dodavati previše šećera ili soli
 
– Probajte trening mirisa, koji zahteva redovno mirisanje različitih stvari kako biste ponovno naučili njihov miris.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.