Izdvajanja Srbije za lečenje retkih bolesti 32 puta veća nego pre 10 godina

Izdvajanja Srbije za lečenje retkih bolesti 32 puta su veća sada nego pre 10 godina, izjavila je danas direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić.
"U odnosu na 2012. godinu, kada su finanijska davanja za lečenje retkih bolesti iznosila 130 miliona dinara, ove godine se beleži značajno uvećanje budžeta, koji sada iznosi čak 4,3 milijarde dinara", rekla je Radojević Škodrić, saopštio je RFZO.
Na konferenciji, koju je organizovalo Udruženje za borbu protiv retkih bolesti kod dece "Život", Radojević Škodrić je istakla da je država u avgustu ove godine donela odluku da se omogući dodatnih 150 miliona dinara za lečenje cistične fibroze, dok je naknadno odobreno još 450 miliona dinara za lečenje retkih bolesti, odnosno 600 miliona dinara u ovoj godini.
"Imajući u vidu da se sredstva za lečenje retkih bolesti obezbeđuju i iz sredstava RFZO, u 2021. godini za lekove retkih bolesti izdvojeno je ukupno 13,2 milijarde dinara", kazala je ona.
 
Govoreći o napretku u borbi protiv retkih bolesti, ona je podsetila da se o trošku RFZO sprovodi i obavezan neonatalni skrining novorođenčadi na određene bolesti, dok se trenutno na Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front" sprovodi pilot projekat za postnatalni skrining na spinalnu mišićnu distrofiju (SMA), koji će od aprila sledeće godine biti uvršćen u obavezan skrining o trošku RFZO.
 
Radojević Škodrić je navela da je potrebno unaprediti klinička ispitivanja lekova.
 
"Klinička ispitivanja lekova predstavljaju jedan od načina gde pacijenti mogu da imaju pristup najnovijim terapijama i u toj oblasti moramo da se vratimo u period pre kovida, te unapredimo klinička ispitivanja u zemlji", izjavila je direktorka RFZO.
 
Kako je istakla, jedan od glavnih problema sa kojima se Srbija suočava kada su u pitanju lekovi za retke bolesti, a posebno kada je reč o deci, jeste primena takozvanih "off label" lekova koji nisu registrovani za određeno oboljenje, već za potpuno druge indikacije, dok se u svetu uspešno primenjuju i u toj oblasti.
 
"Potrebno je da lekovi za pedijatrijsku populaciju budu glavni motiv, kako bi se u Srbiji primena 'off label' lekova zakonom prepoznala i uredila", zaključila je Radojević Škodrić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 9

    25.10.2022 19:35
    Matematika
    Koliko nauka kaže 32 x 0 = NULA.
    Možda je za botokse ili oporavak funkcionera ubica
    na autoputu izdvojila više za prost narod nije izdvojila
    ni za osnovna sredstva tipa CT ili Mamografiju.
    Po procentu preminulih od kancera ili npr
    raka dojke smo prvi u Evropi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.