Šestogodišnjaci se suočavaju sa očnim bolestima koje su do sada bile karakteristične za osobe u starijem životnom dobu.
Reč je o bolesti suvog oka, koja se javlja kod dece koja previše vremena provode gledajući u ekrane, od televizije, preko pametnih telefona do tableta.
Posledice bolesti suvog oka javljaju se kada suze ne mogu da obezbede odgovarajuće "podmazivanje" očiju.
Bolest obično pogađa osobe starosti od 50 do 60 godina, a ako se ne leči, može da bude izuzetno bolna sa simptomima kao što su umorne, crvene i osetljive oči.
Oboleli su upoređivali osećaj s onim kada seckaju luk, odnosno, sa stalnim osećajem žarenja.
Sara Farant, optometrista, odnosno inženjerka očne optike i specijalista za suvo oko, kaže da se sve češće sreće sa osnovcima koji sa takvim stanjem dolaze u njenu ordinaciju u Somersetu. Za to delimično krivi vreme koje se provodi ispred ekrana, jer gledanje u ekran dramatično smanjuje stopu treptanja.
"Kada sam otvorila svoju kliniku pre 15 godina nije bilo nijednog deteta koje se pojavilo sa takvim stanjem. Međutim, u poslednjih pet ili šest godina sve više dece viđam s bolešću suvog oka. Moj najmlađi pacijent imao je šest godina, što je nekada bilo nezamislivo", objašnjava Farant.
Ako se bolest suvog oka ne leči, može da prouzrokuje nepovratno oštećenje suznih žlezda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Nastavnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar