Međunarodnom studijom otkriveni su rani dokazi o tome da jedinjenje iz otrova hobotnice kaurne (Octopus kaurna), može znatno da uspori razvoj karcinoma.
Istraživači su otkrili i da bi taj otrov mogao da pomogne u borbi protiv otpornosti na lekove kod pacijenata sa melanomom s mutiranim BRAF-om, koji čini otprilike polovinu svih slučajeva melanoma.
Uz stručno vođstvo naučnika Marije Ikonomopulou, testirana su svojstva niza sintetski reprodukovanih jedinjenja otrova u borbi protiv tumora.
"Proučavali smo jedinjenja otrova dobijena od raznih morskih životinja, pa smo ustanovili da se peptid australijske hobotnice kaurne isticao sposobnošću da sigurno i efikasno cilja na ćelije melanoma mutirane genom BRAF u pretkliničkim modelima", rekla je, dodajući da se ona i kolega nadaju da će pružiti osnov za visoko ciljano i manje toksično lečenje karcinoma.
Ona je takođe rekla da je "još uvek rano za više informacija, ali da takva otkrića daju nadu da bi ovaj peptid hobotnice mogao da se razvije u ciljani tretman protiv karcinoma koji se može sigurno i efikasno primeniti čak i u vrlo visokim dozama".
Naučnica ističe da brojni pacijenti ne reaguju dobro na postojeće načine lečenja melanoma s mutiranim genom BRAF.
"Iako su ciljane terapije i imunoterapija poboljšali krajnji ishod, tekući problem s toksičnošću lekova i rezistencijom na njih ometaju sveukupan uspeh u borbi protiv karcinoma", rekla je Ikonomopulou.
Naučnica je dodala da je "bez sumnje, potrebno da se sprovedu dodatna istraživanja" i da njihova studija pokazuje da ovo jedinjenje otrova hobotnice ima snažan terapeutski potencijal.
Stručnjaci bi želeli da istraže da li jedinjenje hobotnice kaurne ima potencijal kada su u pitanju ostali karcinomi s mutiranim genom BRAF, uključujući kancer prostate, debelog creva i karcinom pluća. Studija je objavljena u British Journal of Pharmacology.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar