Bolest bubrega ume da bude dijagnoza koja menja život, zato je važno živeti tako da podržavamo zdravlje ovog važnog organa.
Dok neki imaju genetske predispozicije za bolesti bubrega, faktori kao što su vežbanje, ishrana, pušenje, visok pritisak i dijabetes takođe mogu da povećaju rizik od razvoja hronične bolesti bubrega. Čak i pića koja konzumirate mogu da imaju značajan uticaj na zdravlje vaših bubrega.
Imajući to na umu, važno je znati da su gazirana pića, bilo da su dijetalna ili obična, najgora pića za bubrege, piše "Eat This, Not That".
Gazirana pića predvode listu najgorih pića za zdravlje bubrega. Verovatno znate da ona nisu najhranljivija, ali možda niste razmišljali o tome kako utiču na zdravlje ovih organa.
Za početak, količina šećera u običnim gaziranim pićima je jedan od problema. Prema studiji sprovedenoj 2015. godine unos više od četiri zaslađena gazirana pića nedeljno povezuje se s povećanim rizikom od razvoja hronične bolesti bubrega. Visoki udeo šećera u krvi može da ošteti krvne sudove u bubrezima.
Koncetrovani šećer u limenci gaziranog pića može da poremeti regulaciju nivoa šećera u krvi. Upotreba bi trebalo da bude ograničena za one s dijabetesom ili bolestima bubrega.
Drugi sastojak koji se nalazi u običnim i dijetnim gaziranim pićima, a posebno u Koli, jeste fosforna kiselina. Istraživanja pokazuju da su takva pića koja sadrže fosfornu kiselinu povezana s urinarnim problemima koji uključuju kamen u bubregu, a oni povećavaju rizik od razvoja hronične bolesti bubrega.
Takođe, veštački zaslađivači koji se mogu pronaći u dijetalnim gaziranim sokovima se isto tako povezuju s rizikom od bubrežnih bolesti. Prema studiji iz 2011, ispijanje više od dva gazirana soka s veštačkim zaslađivačivama povezana je s dvostrukim povećanjem izgleda za smanjenje bubrežnih funkcija kod žena.
Aspartam i saharin bili su primarni veštački zaslađivači koji su se koristili u dijetalnim gaziranim pićima tokom godina u kojima su ispitanici procenjivani, ali istraživači nisu utvrdili da li postoji određena vrsta veštačkog zaslađivača koja je povezana s propadanjem bubrega. Zato je najbolje biti oprezan i ograničiti sve dijetalne gazirane napitke, bez obzira na to koje veštačke zaslađivače sadrže, kako biste zaštitili svoje bubrege.
Komentari 2
komsha
Deder
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar