Naime, ljutnja od barem pola sata dnevno ne samo da je korisna za vas jer oslobađa stres već i poboljšava kardiovaskularnu i respiratornu aktivnost, donosi Everyday Health.
Tako barem tvrde istraživači sa Univerziteta u Meksiku prema čijem mišljenju biti ljut pola sata dnevno može biti dobro za ljudsko zdravlje, a posebno za mozak.
Ali, zašto je to tako?
Naime, kada se naljutimo, postoji neurohemijski impuls koji stimuliše moždane talase. Kada se nervni sistem "napreže", ubrzavaju se otkucaji srca i disanje. Isto tako, tokom faze ljutnje dolazi do povećane proizvodnje dopamina, hormona koji stimuliše mozak i proizvodi neku vrstu uzbuđenja u neuronima, ali i norepinefrina, hormona koji povećava krvni pritisak i otkucaje srca.
Dakle, ljutnja je način na koji se aktivira naš mozak kao i neki naši unutrašnji organi, zbog čega nije tako loša kao što možda mislimo.
Ipak, naučnici objašnjavaju da je u tom slučaju veoma važna umerenost i prema njihovom mišljenju u danu ne bismo smeli da se ljutimo duže od pola sata. U suprotnom bi to moglo da izazove suprotan efekat i štetno utiče na naše zdravlje.
Na primer, u situacijama u kojima dolazi do ljutnje ili bilo kakvog uzbuđenja telo proizvodi kortizol, poznat i kao hormon stresa koji ima mnoge negativne posledice ako se s njim pretera. Stručnjaci upozoravaju da doprinosi bržem gojenju, slabljenju imuniteta, problemima sa spavanjem, visokom krvnom pritisku i holesterolu.
Komentari 3
%statističar
jednom rečju guba ljudska , koja ni poraz ne priznaje (iako je ogromna razlika)
Statističar
(Nekada, možda zbog previše brlje, bude bez potpisa, samo kuca tekst nervozno i nečitko)
Verovatno je najbolje za našu mentalnu higijenu da niko normalan na takve komentare ni ne odgovara. Ako niko normalan ni ne da glas- ostaće samo glasovi botova.
Neposredno posle izbora je bio egzaltiran jer je po njemu uspeh slagati, prevariti, krivotvoriti, kupiti, uceniti, pretiti - i tako pobediti na izborima. U takvom društvu želi da živi.
meša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar