Pored toga, inovativna terapija koja se primenjuje u fazi metastatske bolesti značajno produžava život obolelih, poručili su stručnjaci.
Rak prostate je jedan od vodećih uzroka obolevanja i umiranja od malignih bolesti muškaraca. U Evropi je najčešći karcinom muškaraca, a u Srbiji je, po učestalosti, odmah iza raka pluća i debelog creva. Godišnje oboli oko 2.300 muškaraca i premine preko 1.000.
"Udruženje medikalnih onkologa Srbije (UMOS) želi da skrene pažnju na rak prostate i istakne značaj redovnih pregleda kod urologa jer rana dijagnoza utiče na tok i prognozu bolesti", rekao je predsednik UMOS-a i rukovodilac Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Davorin Radosavljević.
Kako je pojasnio, faktori rizika za nastanak raka prostate su starija životna dob i nasledni faktori, na koje se ne može delovati. Izbalansirana, zdrava ishrana i fizička aktivnost se preporučuju kao faktori koji deluju povoljno na opšte zdravlje.
U poslednjih 15 godina registrovani su inovativni lekovi za lečenje raka prostate koji značajno utiču na tok bolesti. Republički fond za zdravstveno osiguranje je 2017. godine stavio na Listu lekova inovativnu terapiju za pacijente u fazi metastatskog karcinoma čime je značajno unapređeno njihovo lečenje.
Kada se rano otkrije, rak prostate se može izlečiti. Muškarci stariji od 50 godina treba jedanput godišnje da urade PSA (prostata specifični antigen) i da odu na pregled kod urologa, kao i pre 45. godine, ukoliko u porodici imaju slučajeve tog karcinoma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
БатанНС
Зато и постоје годишњи систематски прегледи (који су, на жалост, у највећем броју случајева сведени на формалност), скрининг програми и још много других активности који за циљ имају откривање обољења у најранијим фазама. У том случају, лијечење много једноставније, лакше, резултати лијечења јако добри, а на крају и јефтинији. Свијест становништва о неопходности превентивних прегледа, са једне стране, је јако низак, а са друге стране, и здравствени систем је пребукиран и оптерећен административнмим препрекама које умногоме отежавају рад на првентивним прегледима.
Неопходно је много промијена и рада на том пољу, а резултати таквих активности би се видјели тек у будућности.
Dragan
Aca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar