Eksperimentalni lek za Alchajmerovu bolest usporava kognitivni pad, ali ima u teške nuspojave

Eksperimentalni lek za Alchajmerovu bolest kompanija "Eisai" i "Biogen" usporava kognitivni pad, pokazalo je pomno praćeno ispitivanje.
Eksperimentalni lek za Alchajmerovu bolest usporava kognitivni pad, ali ima u teške nuspojave
Foto: Pixabay
Međutim, neki pacijenti bi mogli da imaju teže nuspojave, pokazali su najnoviji podaci.
Lek lekanemab povezivao se s opasnim oticanjem mozga kod skoro 13 odsto pacijenata koji su učestvovali u 18-mesečnom ispitivanju. Njime je obuhvaćeno gotovo 1.800 osoba kojima je dijagnostikovan rani stadijum Alchajmerove bolesti.
Neki su pacijenti nakon primene leka imali krvarenje u mozgu - pet ih je doživelo makrohemoragije, a 14 odsto mikrohemoragije, simptome koji se povezuju sa dva smrtna ishoda kod pacijenata koji su dobijali lek u naknadnoj studiji.
 
Kompanije su u septembru objavile da je lekanemab, antitelo stvoreno da bi uklonilo lepljive naslage proteina, poznate kao beta-amiloidi, uspeo da smanji stopu kognitivnog pada na skali kliničke demencije za 27 odsto u poređenju sa placebom.
 
"Svi ovi lekovi za snižavanje amiloida nose rizik od povećanog krvarenja u mozgu, ali smatram da su primarni ishod i sekundarni ishod i smanjenje amiloida prilično impresivni", rekao je dr Ronald Petersen iz klinike Mejo.
 
Udruženje za borbu protiv Alchajmerove bolesti objavilo je da najnoviji podaci potvrđuju da lek "može znatno da izmeni tok bolesti", pa je pozvalo američka regulatorna tela da prihvate zahtev kompanija za njegovo ubrzano odobrenje.
 
Potpuni podaci pokazali su da deo pacijenata sa genetskim rizikom od razvoja ove bolesti nisu imali koristi od lekanemaba na osnovu skale kliničke demencije. Ali i kod njih je uočeno poboljšanje stanja kada je reč o sekundarnim ciljevima ispitivanja, koje se odnose na ostala merila kognicije i na svakodnevno funkcionisanje.
 
Zaključno su pacijenti koji su dobijali lekanemab u sklopu sekundarnih ciljeva od ovog leka imali korist za 23 do 37 odsto u poređenju sa onima koji su primali placebo.
 
"Verujem da je to znatna korist koja će opravdati zahtev za odobrenje leka, ali mi, naravno, želimo da ta korist bude još veća", rekao je dr Pol Aisen, direktor Instituta za terapijsko istraživanje Alchajmerove bolesti Univerziteta u Južnoj Kaliforniji i koautor studije objavljene u časopisu "New England Journal of Medicine".
 
Pojasnio je da će pacijenti imati veću korist od lekanemaba ako im se lek da u ranoj fazi bolesti, "pre nego što se akumulira dovoljno nepovratne štete koja prouzrokuje simptome".
 
Detaljni podaci istraživanja predstavljeni su na sastanku o kliničkim ispitivanjima Alchajmerove bolesti u San Francisku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ex chapman

    01.12.2022 10:22
    @SM
    i meni je to bilo najupecatljivije u celom tekstu :D
  • SM

    30.11.2022 14:25
    Koji naziv
    Leka-nema-b..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.