Koliko je umivanje slanom vodom bezbedno za kožu?

Društvenim mrežama kruži trend umivanja slanom vodom protiv akni. Dermatolozi su izneli svoje mišljenje o tome koliko je to bezbedno za kožu, naročito problematičnu.
Koliko je umivanje slanom vodom bezbedno za kožu?
Foto: Pixabay
Zašto baš slana voda za umivanje?
Slana voda je poznata po svojoj sposobnosti da dezinfikuje i čisti kožu još iz vremena starog Egipta, kaže dermatolog dr Snehal Amin i objašnjava da  je slana voda odgovorna za glatku i sjajnu kožu.
"So deluje kao mehanički piling, uklanjajući mrtve ćelije kože, što ostavlja kožu glatkom, mekom i sjajnom. Osmotskim delovanjem, soli apsorbuju toksine i uklanjaju nečistoću  i masnoću. A uticaj na veličinu pora je još jedna prednost", kaže dr Amin.
 
Umivanje slanom vodom treba da bude rezervisano za povremenu upotrebu, kaže dermatolog dr Azadeh Širazi iz Centra za dermatologiju i lasersku hirurgiju.
 
Stručnjaci se slažu da slana voda najbolji efekat ima kod osoba sa masnom kožom ili kožom sklonom aknama, iako ona zapravo ne leči akne, prenosi Healthline.
 
"Ne smatram da je umivanje slanom vodom tretman za akne", naglašava dr Širazi.
 
Potencijalni nedostaci
 
Umivanje lica slanom vodom može da bude grubo i da iritira, kaže Širazi, koji upozorava da prekomerna upotreba može da ugroziti barijeru kože.
 
"To može da pogorša neka stanja kože kao što su akne i ekcem, ili potencijalno da prouzrokuje hiperpigmentaciju i napravi ožiljke. Takođe može da odloži odgovarajući tretman i negu dermatologa", upozorava dr Širazi.
 
Kada je u pitanju piling, dr Amin kaže da je so korozivna i da može da oštetiti kožu kada se primenjuje u visokim koncentracijama tokom dužeg vremenskog perioda.
 
"Moj osnovni savet je da je slani piling dobar za telo, ali da je najbolje izbegavati ga kada je u pitanju koža lica", kaže dr Amin.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Bolnica u Švedskoj greškom uklonila 33 materice

Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.

Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".