Laboratorije Moderna i Merk objavile prve pozitivne rezultate za vakcinu protiv raka kože

Američke laboratorije Moderna i Merk objavile su danas pozitivne preliminarne rezultate za vakcinu protiv raka.
Laboratorije Moderna i Merk objavile prve pozitivne rezultate za vakcinu protiv raka kože
Foto: Pixabay
Ta vakcina se proizvodi tehnologijom informacione RNK, a daje se u kombinaciji sa antikancerogenim lekom.roškove i potencijalnu dobit.
Tokom testiranja oko 150 osoba sa melanomom, kod osoba koje su dobile vakcinu istovremeno sa lekom protiv raka Kejtruda (Keytruda) imale su smanjenja od 44 odsto rizika od ponovne pojave kancera ili smrtnog ishoda u odnosu na osobe koje su uzimale samo lek. 
"Prvi put smo pokazali potencijal informacionog RNK u jednoj kliničkoj probi na melanomu", rekao je u saopštenju Stefan Bansel, šef Moderne.
 
Moderna i Merk poznati po imenu MSD van Severne Amerike predviđaju uskoro da objave potpune rezultate probe, čije rezltate još nisu verifikovali stručnjaci. Kompanije takođe predviđaju da pokrenu 2023. testiranje nazvane tipa tri odnosno na mnogo većem broju pacijenata.
 
Tehnologija informacionog RNK se pokazala ključnom u borbi protiv pandemije kovida-19. Moderna je izvršila proboj na farmaceutskom tržištu time što je bila među prvima, zajedno sa Fajzer-Biontekom, da napravi vakcinu protiv kovida-19 upotrebom te tehnologije. Ta tehnologija se smatra obećavajućom u borbi protiv brojnih drugih bolesti.
 
Lek protiv kancera Kejtruda je odobren samo u SAD.
 
Razvijena vakcina protiv melanoma je personalizovana, osmišljena i proizvedena na osnovu jedinstvenog mutacionog potpisa identifikovanog na tumoru pacijenta, navodi se u saopštenju. Tokom probe pacijenti su imali prvo operaciju da se ukloni tumor pre nego što su imali tretman sa do devet doza vakcine. 
 
Oko 325.000 novih slučajeva melanoma dijagnostikovano je u 2020. godini u svetu, navodi se u saopštenju. Dve kompanije su u oktobru objavile da su postigle dogovor o zajedničkom razvoju i komercijalizaciji vakcine protiv raka kože. Predviđaju da dele troškove i potencijalnu dobit.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Salamander

    15.12.2022 22:17
    Ektodermalni DNA?
    Ako deluje na kožu, deluje i na CNS. Isto je embrionalno poreklo. Da li su objavili i radove o uticaju na CNS?
    To bih voleo videti.


  • provaljeni

    13.12.2022 21:19
    Sada na svakih par nedelja izmisle po vakcinu za neizlečevr bolesti, i to komanije koje nikad pre 2020 nisu izmislile nikakve vakcine. Samo menjaju etikete jer niko više neće vakcine protiv tzv "korone".
  • V

    13.12.2022 20:40
    Terapija je personalizovana citaj jako skupa ali bolje i skup lek nego nikakav lek.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.