Savet "jedite manje, krećite se više" baš i ne pali

Za milione ljudi, uključujući većinu od 42 odsto odraslih koji potpadaju pod okrilje "gojaznosti" zbog potencijalno netačnih standarda indeksa telesne mase (BMI), poseta lekaru može biti vrlo neugodna
Savet "jedite manje, krećite se više" baš i ne pali
Foto: Pixabay
Mnogi tretiraju pacijente sa saosećanjem, ciljanim savetima i na telesno neutralan način. Prema studiji objavljenoj 13. decembra 2022. u časopisu "Family Practice" istraživači kažu da u većini slučajeva doktori pacijentima daju savete za mršavljenje koji su više apstraktni nego delotvorni, previše neodređeni da bi bili korisni i koji nisu uvek podržani naukom, piše EatingWell.
Tim stručnjaka na Univerzitetu Oksford u Engleskoj istražio je 159 audiosnimaka konsultacija između lekara opšte prakse i njihovih pacijenata koji su imali BMI unutar raspona koji se smatraju "gojaznim". Površni saveti su bili uobičajeni, uključujući smernice da jedna osoba treba "malo da promeni svoj način života". Samo 20 odsto pregleda uključivalo je doktore koji su davali savete o tome kako zapravo postići gubitak težine koji su preporučili.
Uobičajeni predlozi uključivali su sledeće apstraktne savete:
 
- Jedite manje, krećite se više.
 
- Samo idi stepenicama.
 
- Pazite šta jedete.
 
- Smanjite unos ugljenih hidrata.
 
- Koristite aplikaciju za praćenje kalorija kako biste mogli da pratite unos i trošenje kalorija.
 
- Vežbajte onoliko koliko vam zglobovi dozvoljavaju.
 
- Jedite bezglutenski hleb.
 
"Naša analiza pokazuje da kliničari uglavnom ne daju efikasne savete, pa čak i kada bi pacijenti sledili savete, malo je verovatno da će smršati", pišu istraživači u časopisu, napominjući da fraza "jedi manje, kreći se više" nije ispravna.
Budući da je naš trenutni medicinski sistem usmeren na lečenje i bolesti, a ne na prevenciju, vrlo malo vremena tokom nastavnog plana i programa medicinske škole se troši na ishranu i fizičku aktivnost.
 
Ovo je još jedan sjajan razlog zašto je važno konsultovati stručnjake specijalizovane za ove oblasti, poput registrovanih dijetetičara i fizioterapeuta. Osim toga, doktori često nemaju dovoljno vremena da stvarno upoznaju navike svojih pacijenata i druge spoljašnje faktore koji mogu uticati na opštu dobrobit.
 
"Lekarima su potrebne jasne smernice o tome kako oportunistički razgovarati s pacijentima koji žive s gojaznošću o gubitku težine", kaže dr sc. Medelajn Tremblet, vodeća autorka studije i kvalitativna istraživačica na Njufild odeljenju za primarnu zdravstvenu zaštitu na Univerzitetu u Oksfordu.
 
Ovo im može pomoći da izbegnu pojačavanje stigmatizujućih stereotipa i daju efikasnu pomoć pacijentima koji žele da smršaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @NS

    30.12.2022 13:26
    Samo ti ukazuj. I poznatima i nepoznatima. Pretpostaljam da te to bar malo teši u pogledu tvog jadnog i neispunjenog života....
  • MiRa

    20.12.2022 21:07
    debljina je bolest
    Lenjost je najgora bolest...ti morbidno gojazni koje vidjamo na ulicama imaju "donji trap" u obliku stolice/fotelje. Licno mislim da nije najveci problem ishrana nego potpuni izostanak fizicke aktivnosti. Omladina nam je gojazna, strasno. Tinejdzerke od po 80-90kg., jos ih ohrabruju da je to lepo, da ne treba da se stide i sl., a ne misle ti "promoteri" debljine o zdravlju tih devojcica.
  • Krug

    20.12.2022 12:56
    Omogućite ljudima dostojanstven život i broj gojaznih će se desetkovati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.