Iako su neki simptomi često očiti pokazatelj da je došlo do poremećaja u radu štitne žlezde, većina obolelih javlja se lekaru tek kad stanje traje duže vreme, pa i godinama.
Iako postoji nekoliko različitih uzroka hipotireoze, lekari naglašavaju kako je najčešća hronična autoimuna upala štitne žlezde, odnosno Hašimotov tireoiditis.
Kako donosi NHS, simptomi hipotireoze se obično razvijaju postepeno, zbog čega se često ne primeti na vreme. Zato lekari upozoravaju na simptome koji već vrlo rano mogu da ukažu na to da postoji određeni problem sa štitnom žlezdom, odnosno hipotireozom. Uobičajeni simptomi uključuju:
– umor
– pojačanu osetljivost na hladnoću
– neobjašnjivo debljanje
– zatvor
– depresiju
– usporene pokrete i misli
– bolove u mišićima i osećaj slabosti
– grčeve u mišićima
– suvu kožu
– lomljivu kosu i nokte
– gubitak libida (seksualni nagon)
– bolove, utrnulost i trnce u šakama ili prstima (sindrom karpalnog tunela)
– neredovne ili obilne menstruacije.
Starije osobe sa usporenim radom štitne žlezde mogu razviti probleme s pamćenjem i depresiju, dok se kod dece najčešće primećuju sporiji rast i razvoj. Tako, na primer, tinejdžeri mogu ući u pubertet ranije nego inače.
Ako se ne prepozna na vreme, hipotireoza može dovesti do ozbiljnih problema sa zdravljem poput začepljenja krvnih sudova, gubitka ravnoteže, trajnog oštećenja nerava, problema sa srcem i neplodnosti, prenosi Index.hr.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar