Ko može da donira matične ćelije koštane srži i kako izgleda procedura?

Broj potencijalnih davalaca matičnih ćelija koštane srži u Srbiji ove godine veći je za 2.700 u odnosu na prethodnu i sada ih ima 12.560.
Ko može da donira matične ćelije koštane srži i kako izgleda procedura?
Foto: 021.rs (arhiva)
Uvećanje broja potencijalnih davalaca zabeleženo je od početka kampanje "Osloni se na mene" Nacionalnog registra davalaca. I pored zabeleženog većeg odziva građana, potrebno je da taj broj bude mnogo veći, jer što je više ljudi u bazi davalaca to su veće šanse da pacijenti oboleli od leukemije nađu priliku za izlečenje u svojoj zemlji, piše N1.
"Da približimo da je procesura bezbedna i jednostavna, a da nekom znači život", kaže doktorka Glorija Blagojević iz Instituta za transfuziju krvi.
Ističe da treba razdvojiti dve procedure.
 
"Jedna je samo pristupanje Registru. Treba da budete zdravi, da imate malo dobre volje, 5 do 10 minuta vremena, između 18 i 45 godina, ne bolujete od teških hroničnih bolesti srca, pluća i bubrega, dođete do Instituta za transfuziju krvi Srbije ili bilo kog zavoda širom Srbije, službe za transfuziju, date mali uzorak krvi kao za krvnu sliku i popunite jedan upitnik. Ukoliko se dogodi da ste sa nekim od bolesnika podudarni, pozivamo vas u dalju proceduru, ona podrazumeva da ste i dalje voljni da učestvujete, prolazite detaljan medicinski pregled i ukoliko ste zdravi, ako je procedura bezbedna i po vas i po pacijenta, ide se u prikupljanje", objasnila je.
 
Registar davalaca, objasnila je, formiran je 2005. godine, pod drugim nazivom.
 
"Registar je upravo baza nesrodnih davalaca, koji su spremni da pomognu bilo kome. Transplantacija matičnih ćelija hematopoeze je nažalost jedini put ka izlečenju za mnoga hematološka oboljenja, urođene bolesti imunog sistema, poremećaji metabolizma… Matične ćelije zdravog davaoca naseljavaju obolelu kostnu srž, počinju da proizvode normalne ćelije krvi i tako bolesnik preživljava", kaže Blagojević.
 
Dodala je da se trude da na sve načine približe ljudima značaj transplantacije.
 
"Te matične ćelije za pacijenta znače sve. To je nešto što se u svetu svakodnevno dešava, zašto mi ne bismo bili deo te priče, jer to nekome doslovno znači život", kaže dr Blagojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • milan

    21.11.2023 21:58
    pitanje
    Imam75 godina, dali ja mogu biti donor matičnih ćelija kičme? Ja bih dao moj život da neko mlado biće nastavi svoj život.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.