"U završnoj smo fazi", navodi kardiohirurg Bruno Rajnhart, član istraživačke grupe u Univerzitetskoj bolnici Groshadern u Minhenu.
Za presađivanje će poslužiti manje svinje pasmine okland sa Novog Zelanda koje su genetski modifikovane. Kako navodi Rajhard, životinje moraju biti teške između 70 i 90 kilograma, jer bi u suprotnom njihovo srce za ljude bilo preveliko.
Nakon procesa modifikacije, srca će najpre biti isprobana na babunima. Majmuni bi sa svinjskim srcem trebalo da prežive godinu dana pre nego što se počne sa testovima na čoveku.
Presađivanje organa sa jedne vrste na drugu, proces zvan ksenotransplantacija, napredovalo je velikim koracima prošle godine kad su hirurzi u Merilendu prvi put čoveku presadili srce svinje. To što je pacijent preživeo dva meseca, uzimajući u obzir sve njegove komorbiditete, dobar je rezultat, smatraju lekari.
Nakon decenija ksenotransplantacionih istraživanja, stručnjaci su uvereni da bi srca svinja mogla biti održiva opcija za bolesnike kojima treba novo srce.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Cocco
gde su ovi iza nas. Mi već godinama ugrađujemo modifikovan goveđi mozak...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar