Svaki treći građanin Srbije svakodnevno puši cigarete

U Srbiji, najčešće korišćeni duvanski proizvodi su cigarete koje svakodnevno puši 27,1 odsto stanovništva starosti 15 godina i više, objavio je Institut "Batut".
Svaki treći građanin Srbije svakodnevno puši cigarete
Foto: Pixabay
Institut je, povodom Nacionalnog dana bez duvana, koji se 31. januara obeležava pod sloganom "Svaka cigareta smeta", naveo da 15,8 odsto pušača svakodnevno popuši 20 i više cigareta.
Batut je na svom sajtu podsetio da svake godine u svetu usled upotrebe duvana i duvanskih proizvoda prevremeno umre osam miliona stanovnika, od toga najmanje milion nepušača zbog izloženosti duvanskom dimu.
Dodao je da je upotreba duvana faktor rizika za mnoge druge bolesti kao što su opstruktivna bolest pluća, astma, emfizem, hronični bronhitis, reumatoidni artritis, te da utiče i na reproduktivne organe, pa tako može uticati i na smanjenje plodnosti.
 
Batut navodi da su mere kontrole duvana u svetu dovele do smanjenja učestalosti korišćenja cigareta među odraslima i adolescentima u prethodnoj deceniji.
 
Ukazuje na to da je u svetu i Srbiji u porastu upotreba duvanskih i nikotinskih proizvoda koji ranije nisu bili na tržištu, ili je njihovo korišćenje bilo ograničeno na neke zemlje ili pojedine ciljne grupe, kao što je to u slučaju nargila.
 
Prema podacima Evropskog školskog istraživanja o upotrebi psihoaktivnih supstanci među učenicima u Srbiji 2019, skoro svaki peti (17,7 odsto) učenik prvih razreda srednjih škola je bar jednom probao elektronske cigarete.
 
Najveći procenat (72,3 odsto) učenika prvih razreda srednjih škola, koji su probali elektronsku cigaretu, uradili su to iz radoznalosti (72 odsto dečaci i 72,6 odsto devojčice).
 
Pored toga, podaci pokazuju da među učenicima koji su probali elektronsku cigaretu samo 18,2 odsto njih misli da je tečnost za elektronsku cigaretu, koju su prvi put koristili, sadržala nikotin.
 
Batut je podsetio da je u junu 2022. pokrenuo besplatnu telefonsku liniju za odvikavanje od pušenja, ali i za zadržavanje statusa nepušača.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovo Slezina

    30.01.2023 18:10
    Ko pooštri regulativu, gubi izbore. Zato se niko ni ne prihvata ovog posla........
  • Zemlja čudesa

    30.01.2023 14:04
    Hoće sami da se ubiju umesto da čekaju državu da to uradi?
  • V

    29.01.2023 23:57
    I naravno povodom toga niko ništa neće uraditi, jer bezuba sirotinja mora da troši novac i ubija u sebe i svoje najdraže. Nesposobna država, pušenje je zabranjeno u Albaniji, Crnoj Gori, Makedoniji,Meksiku, samo ovde državu zabole za javno zdravlje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.