Srbija ima najmanje kliničkih ispitivanja u regionu

Predsednica Udruženje za unapređenje kliničkih ispitivanja KlLINIS, Maja Čonkić kaže da se u Srbiji trenutno obavlja oko 300 kliničkih ispitivanja.
Srbija ima najmanje kliničkih ispitivanja u regionu
Foto: Pixabay

Kako prenosi Euronews Srbija, ona navodi da se godišnje odobri između 80 do 100 takvih istraživanja, ali da se kod nas obavlja najmanje ispitivanja u odnosu na zemlje u okruženju. 

Nekada su klinička ispitivanja jedini način da pacijenti koji boluju od teških bolesti dođu do savremene terapije. 
 
Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Sava Pilipović više puta je govorio da, zahvaljujući učešću u jednom takvom ispitivanju savremenog leka, živi više od deceniju sa metastatskim melanomom.
Čonkić pojašnjava da pacijent može da se uključi u klinička ispitivanja isključivo preko svog doktora.
 
"Doktor predlaže pacijentu jer zna koja je terapija za njega najbolja. Klinička ispitivanja su nauka i moramo da dokažemo koliko nešto radi i da li je efikasno. Učešće je uvek dobrovoljno. Postoji dokument koji se zove informisani pristanak. Pacijenti moraju da ga pročitaju, a doktor treba da pređe sa pacijentom svaku tačku", navela je Čonkić.
 
Pojašnjava da se od ispitanika očekuje i da se pridržavaju određenih pravila, da dolaze u posete i uzimaju terapiju kako je propisano.
 
"U svakom momrentu možete da odustanete, čak ne morate da kažete zašto. I kada odete na operaciju potpisujete takav dokument", istakla je ona.
 
Navodi da ceo postupak, od ideje za novi lek, do njegovog dolaska na tržište, traje oko sedam godina.
 
"Može i manje, ako su u pitanju krize, kao što je kovid. Smanjuje se administrativni deo koji dugo traje. Najduže se čekaju dozvole. Naučni deo se nikada ne smanjuje i svake godine se dodaje poneki zahtev", pojasnila je.
 
Vreme se smanjuje za terapije koje su goruće, za retke bolesti, Alchajmera, rak, tamo gde je važno da se lek dobije što pre, zaključuje Čonkić u razgovoru za Euronews Srbija.
  • Mita

    11.02.2023 10:18
    resenje
    Bolje tako malo nego mnogo laznih rezultata, korupcija nas jede.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.