Dugotrajna izloženost zagađenom vazduhu povećava rizik od depresije i anksioznosti

Dugotrajna izloženost aerozagađenju povećava rizik od depresije, pokazuju dve nove studije objavljene u naučnom časopisu JAMA.
Dugotrajna izloženost zagađenom vazduhu povećava rizik od depresije i anksioznosti
Foto: Pixabay
Studija objavljena u časopisu "JAMA Network Open" otkrila je da dugotrajna izloženost povišenim nivoima zagađenog vazduha povećava rizik od depresije kod starijih osoba.
Druga studija, objavljena u časopisu "JAMA Psychiatry", otkrila je da je dugotrajna izloženost čak i niskim nivoima zagađivača vazduha povezana sa povećanom učestalošću depresije i anksioznosti.
Zagađenje vazduha dugo se povezuje sa kardiovaskularnim i respiratornim bolestima.
 
Sve je više dokaza, koje su sada potvrdile i ove nove studije, da zagađenje vazduha takođe utiče i na mentalno zdravlje.
 
Za istraživanje efekata zagađenog vazduha na starije Amerikance, naučnici sa Harvarda i Univerziteta Emori analizirali su podatke skoro devet miliona ljudi. Više od 1,52 miliona njih imalo je dijagnozu depresije tokom perioda istraživanja od 2005. do 2016. godine.
 
"Uočili smo statistički značajne štetne veze između dugotrajne izloženosti povišenim nivoima aerozagađenja i povećanog rizika od dijagnoze depresije u kasnijem životnom dobu", rekli su naučnici.
 
"Uočeno je da su socijalno-ekonomski ugroženi pojedinci u ovoj studiji izloženi mnogo većem riziku od depresije u kasnijem životnom dobu", rekli su i dodali da su "oni istovremeno izloženi i društvenom stresu i lošim ekološkim uslovima, uključujući zagađenje vazduha".
 
Za potrebe studije naučnici su mapirali nivoe zagađenja i uporedili ih sa adresama pacijenata.
 
Zagađivači kojima su bili izloženi bile su sitne čestice poput prašine ili dima, azot-dioksid, koji uglavnom proizlazi iz emisija gasova u saobraćaju, i ozon, koji ispuštaju automobili, elektrane i rafinerije.
 
Naučnici su rekli da bi starije osobe mogle da budu posebno podložne depresiji povezanoj sa zagađenjem zbog svoje plućne i neuralne osetljivosti.
 
"Iako je depresija manje raširena među starijim osobama u poređenju sa mlađom populacijom, može doći do ozbiljnih posledica, poput kognitivnog oštećenja, propratnih fizičkih bolesti i smrti", rekli su.
U drugoj studiji, naučnici u Velikoj Britaniji i Kini istraživali su povezanost dugotrajne izloženosti višestrukim zagađivačima vazduha i učestalosti depresije i anksioznosti.
 
Proučavali su grupu od gotovo 390.000 ljudi, većinom u Velikoj Britaniji, tokom perioda od 11 godina i otkrili da postoji povećani rizik od depresije i anksioznosti čak i pri nivoima zagađenja ispod britanskih standarda kvaliteta vazduha.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.