Najmlađi pacijent na svetu sa Alchajmerovom bolešću ima samo 19 godina

Devetnaestogodišnji mladić iz Kine postao je najmlađi pacijent na svetu kome je dijagnostikovana Alchajmerova bolest, prenosi IFL Science.
Najmlađi pacijent na svetu sa Alchajmerovom bolešću ima samo 19 godina
Foto: Pixabay
Pacijent je u periodu od dve godine imao gubitak pamćenja i probleme sa koncentracijom u školi, a lekari koji su ga pregledali su konstatovali da odgovara dijagnostičkim kriterijumima za bolest, koja se najčešće javlja kod osoba starijih od 65 godina.
Porodica pacijenta u ovom slučaju nije imala istoriju Alchajmerove bolesti, a tokom njegovog detinjstva nije bilo znakova da bi mogao da bude u posebnom riziku od neuroloških bolesti.
 
Međutim, izveštaj o slučaju detaljno opisuje uticaj koji su njegove poteškoće sa pamćenjem počele da imaju na njega u godini pre nego što mu je dijagnostikovana bolest.
"Nije mogao da se seti događaja od prethodnog dana ili mesta gde stoje njegove lične stvari. Takođe je imao poteškoća da čita i reaguje. Nije mogao da se seti da li je jeo ili ne. Nije mogao da završi svoje obrazovanje i morao je da se povuče iz srednje škole, iako je imao natprosečan uspeh pre nego što je počeo da doživljava značajan kognitivni pad dva godine ranije", navodi se.
 
Rana Alchajmerova bolest, koja se javlja kod mlađih od 65 godina, čini oko pet do 10 odsto svih slučajeva. Kod najmlađih pacijenata, sa simptomima koji počinju pre 30. godine, skoro uvek je kriva genetska mutacija.
 
Medicinski tim je već znao da je malo verovatno da je uzrok nasledna mutacija, kao što je ranije pomenuto, niko drugi u porodici pacijenta nije imao demenciju. Istraživači su izvršili sekvenciranje celog genoma, potvrđujući da nema dokaza o bilo kakvoj genetskoj mutaciji koja bi mogla da objasni simptome pacijenta u tako mladoj dobi.
 
Urađeni su i drugi dijagnostički testovi. Kognitivni testovi, u kojima je pacijent morao da sluša i ponavlja niz reči nakon kratkog ili dužeg odlaganja, otkrili su da je njegovo pamćenje "značajno oštećeno".
 
Snimanje mozga pokazalo je promene u hipokampusu i temporalnom režnju, a uzorci cerebrospinalne tečnosti (CSF) pacijenta imali su povišene nivoe biomarkera povezanih sa Alchajmerovom bolešću. Jedna stvar koju testovi nisu otkrili su karakteristični plakovi amiloid-b proteina i čvorovi tau proteina koji su obeležja Alchajmerove bolesti u mozgu.
 
Lekari raspravljaju zašto bi to mogao da bude slučaj, ukazujući na to da je starost pacijentata ta koja ga je možda zaštitila od nakupljanja patoloških proteina: "Pošto je pacijent veoma mlad, njegov brz metabolizam je možda ugrozio proizvodnju amiloida-b, što je rezultiralo manjim taloženjem amiloida u mozgu".
 
Što se tiče taua, autori ukazuju na činjenicu da povišen tau u likvoru, koji je pacijent imao, ima tendenciju da prethodi formiranju tau čvorova u mozgu.
 
"Zbog toga, negativni rezultat snimanja kod našeg pacijenta nije bio razlog za isključenje dijagnoze", rekli su lekari.
 
Još jedno ograničenje studije bilo je to što je medicinski tim smatrao da je pacijent premlad da bi bio podvrgnut biopsiji mozga, zbog invazivne prirode postupka i rizika od ozbiljnih neželjenih efekata.
 
Pošto ovaj test nije mogao da se izvede, autori pišu da će pacijent morati da se prati, kako bi se dugoročno mapirala progresija bolesti.

Sve u svemu, rezultati svih testiranja doveli su tim do dijagnoze verovatne Alchajmerove bolesti – što je ogromno za naše razumevanje patologije stanja koje ima tako ogroman globalni uticaj.

 
"Istraživanje misterija mladih ljudi sa Alchajmerovom bolešću može da postane jedno od najizazovnijih naučnih pitanja budućnosti", napisali su autori studije u izjavi za South China Morning Post.
 
Izveštaj o slučaju je objavljen u Journal of Alzheimer’s Disease.
  • Iija

    17.02.2023 10:35
    Aluminijum
    Zaprašivanje aluminijumom iz vazduha daje rezultate.
  • Realista

    17.02.2023 08:35
    kineska medecina...
    Ako su kineski lekari to utvrdili, to mora da je istina - kao i sve ostalo što su kineski stručljaci utvrdili...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Bolnica u Švedskoj greškom uklonila 33 materice

Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.

Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".