SZO: Svaka dve minuta jedna žena umre tokom trudnoće ili porođaja

Godine 2020. jedna žena je umrla otprilike svaka dva minuta od uzroka koji su se mogli sprečiti i koji su povezani s trudnoćom i porođajem, pokazao je izveštaj Svetske zdravstvene organizacije.
SZO: Svaka dve minuta jedna žena umre tokom trudnoće ili porođaja
Foto: Pixabay
U izveštaju, objavljenom u četvrtak, navodi se da je 2020. godine procenjeno da je 287.000 žena u svetu umrlo od tih uzroka, "što je jednako gotovo 800 smrti svaki dan, a otprilike jednaka jednoj na svaka dva minuta".
Taj broj je napredak u poređenju s procenjenih 446.000 maternalnih smrti pre 20 godina, navodi se u izveštaju.
Stopa smrtnosti među trudnicama ili tokom porođaja pala je između 2000. i 2015. i od tada je stagnirala, a u nekim je regijama čak i porasla.
 
Podaci u izveštaju odnose se na 2020. godinu, a efekti pandemije koronavirusa nisu vidljivi u skupu podataka.
 
Situacija u siromašnijim regijama i zemljama pogođenim sukobima posebno je dramatična, rekao je SZO. U supsaharskoj Africi zabeleženo je oko 70 odsto globalnih smrti majki u 2020, a slede je središnja i južna Azija koje su činile gotovo 17 odsto.
 
"Nijedna majka ne bi trebalo da strahuje za svoj život dok na svet donosi bebu, pogotovo ako postoje znanje i alati za lečenje uobičajenih komplikacija", rekla je Ketrin Rasel, izvršna direktorka UNICEF-a, jednog od tela koja čine Međuagencijsku grupu UN-a za procenu maternalnog mortaliteta (MMEIG).
 
Uzroci koji mogu dovesti do smrti, a mogu se sprečiti, uključuju obilno krvarenje, visoki krvni pritisak, nesigurne pobačaje ili bolesti kao što su HIV/AIDS i malarija.
 
Gotovo svaka smrt dogodi se u zemljama s niskim i srednjim prihodima, a gotovo svaka smrt može se sprečiti.
 
Jedan od UN-ovih ciljeva održivog razvoja (SDGs) je smanjenje maternalnog mortaliteta sa 339 smrti na 100.000 živorođene dece u 2000. na manje od 70 do 2030. U 2020. taj broj je iznosio 223.
 
Povećanje pokrivenosti kvalitetnom zdravstvenom negom za majke i poboljšanje sposobnosti žena da same donose odluke o svom polnom i reproduktivnom zdravlju među koracima su koje treba preduzeti kako bi se postigao taj cilj, navodi se u izveštaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.