Povećana potražnja za paracetamolom i brufenom, neke apoteke ograničile prodaju

U Srbiji je povećana potražnja za lekovima koji se ne izdaju na recept, posebno za paracetamolom i brufenom, kaže predsednik Saveza privatnih apotekara Srbije Dragutin Rajevac.
Povećana potražnja za paracetamolom i brufenom, neke apoteke ograničile prodaju
Foto: Pixabay
Inače je svake zime veća potražnja za tim medikamentima, ali je sada situacija malo drugačija jer je nestašica lekova u celoj Evropi, a najavljuje se i dodatna kriza na jesen, te je to dodatno uplašilo građane da prave zalihe, piše Euronews Srbija.
 
Paracetamol i brufen su lekovi koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji i koriste se za ublažavanje bolova. Zapravo, većina građana u Srbiji ih koristi kao "lek za sve". Ono što je nekada bio aspirin, danas je paracetamol, kažu apotekari. 
Razvijene zemlje Zapadne Evrope već se suočavaju sa ozbiljnim nestašicama lekova. Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kažu da građani ne treba da strahuju, da je tržište lekova u Srbiji stabilno, ali su apelovali da se ne iznose iz zemlje velike količine lekova koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
 
I Rajevac, koji je suvlasnik dve apoteke u Beogradu, navodi da je zaposlenima dao instrukcije da se pacijentima ne prodaje više od dve kutije paracetamola. Pojašnjava da je njima važno da im apoteke budu dobro snadbevene, a ne da pacijenti ulaze dobijaju uvek isti odgovor "nemamo".
"Oni koji su uzimali paracetamol da imaju jednu kutiju, sada traže pet, šest. Čak i moji dobri prijatelji dolaze i traže po pet, šest kutija. Od mene dobijaju uvek isti odgovor: 'Ne može toliko. Može dve kutije maksimalno'. Dakle, zavisi i od nas. Taj paracetamol ne košta 15.000 dinara i da se farmaceutima isplati da prodaju pet kutija i da posle toga kažu 'danas mogu da zatvorim apoteku'. To su smešne cene. Zavisi od apoteke, kako ona razmišlja na duže staze. Šta ću da radim ako za dva dana prodam sve količine koje imam na lageru, a onda narednih dana mogu samo da govorim pacijentima kada uđu u apoteku 'nemam, nemam'. Meni je cilj da ja imam paracetamol, ali i druge lekove uvek, a onda da ga raspoređujem", naveo je Rajevac.
 
Dodaje da nema potrebe da se prave velike zalihe lekova, jer su to medikamenti koji se piju po potrebi. 
 
"Bilo kakve zalihe lekova su opravdane samo kod hroničnih bolesnika. Ali samo za mesec dana. Recimo, ukoliko uzimete terapiju za pritisak u redu je da uzmete terapiju za mesec dana. Zašto biste kupovali 15 kutija paracetamola, da im istekne rok trajanja", naveo je Rajevac.
 
Razume i pacijente, jer čim se najavi neka nestašica krene veća potražnja za tim proizvodom. Tako je i sa lekovima. Ako se najavljuje nestašica na jesen, razume i zašto je sada veća potražnja.
 
Rajevac kaže da trenutno u Srbiji nema ozbiljne nestašice nijednog leka. Podseća da je bilo problema sa nestašicom sirupa za decu, pre svega antibiotika, da je to trajalo oko mesec dana, ali da je tržište brzo stabilizovano.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brdar

    02.03.2023 19:48
    Kacetamol
    Ima glavobolju i prehladu da lečim sas rakiju a pritisak sas slaninu , ko i dosad.
  • Sabahudin

    02.03.2023 17:51
    Omerović
    Nemaju paracetamola a šalju tenkove u Ukrajinu. Svašta...
  • 2023

    02.03.2023 17:41
    izgibose radnici od zlatnog doba

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.