Izveštaj koji je objavljen danas, uoči Međunarodnog dana žena, baziran je na istraživanjima u 10 zemalja Afrike i dve na Bliskom istoku koje su najteže pogođene krizom hrane izazvanom ratom u Ukrajini.
Loša ishrana kod trudnica i dojilja može dovesti do slabljenja imuniteta i komplikacija tokom trudnoće i porođaja.
U nekim zemljama podsaharske Afrike ranije je zabeležena visoka stopa smrtnosti novorođenčadi zbog raznih komplikacija. U svetu je 51 milion dece mlađe od dve godine niže od visine uobičajene za taj uzrast zbog neuhranjenosti.
Neuhranjenost može prouzrokovati zaostajanje u razvoju, a polovina njih zaostaje tokom trudnoće ili tokom prvih šest meseci života, navodi se u izveštaju.
"Bez hitne akcije međunarodne zajednice, posledice bi mogle da utiču na generacije koje dolaze", rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel.
Broj neuhranjenih devojčica i žena povećao se sa 5,5 miliona u 2020. na 6,9 miliona u 2022. u Burkini Faso, Čadu, Etiopiji, Keniji, Maliju, Nigeriji, Somaliji, Južnom Sudanu, Sudanu, Jemenu i Avganistanu, navodi se u izveštaju.
UNICEF preporučuje povećanu pomoć u ishrani i snabdevanje osnovnim namirnicama kao što su brašno, ulje i so kako bi se smanjio nedostatak mikronutrijenata. U izveštaju je takođe preporučeno da se trudnicama i dojiljama obezbedi pristup uslugama ishrane i suplementima.
Komentari 2
Vojkan
- Mogu da zamislim na šta liče bebe (odn. deca) takvih trudnica...
Beki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar