Može li šuga da se dobije preko odeće u buticima?

Kako se taj parazit dobija i da li je opasan po zdravlje obolelog i čitave njegove porodice, ponovo su glavna pitanja posle vesti da su se građani zarazili u jednom trgovinskom lancu u Podgorici.
Može li šuga da se dobije preko odeće u buticima?
Foto: Pixabay
S druge strane, prema podacima beogradskog Zavoda za javno zdravlje, kod 512 građana prestonice prošle godine je ustanovljena šuga, ali kako za Danas tvrdi prim. dr Aleksandar Adamović, dermatovenerolog i direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti, taj broj je jako mali imajući u vidu broj stanovnika od preko dva miliona.
"Da se razumemo, šuga ne može da se prenosi preko odeće u prodavnicama. Da može, svi bismo je imali. Ima opisa i takvih slučajeva, ali su oni toliko retki da spadaju u čiste slučajnosti. Šuga se prenosi direktnim kontaktom, a u literaturi se može naći da se ona smatra i seksualno prenosivom bolesti. Šuga je porodična bolest. Ako je jedan član unese u porodicu, svi će je dobiti. Može da se dobije i preko posteljine, ali nikako socijalnim kontaktom, kao na primer, rukovanjem", objašnjava taj stručnjak.
Prema njegovim rečima, izazivač šuge je parazit Sarcoptes scabiei ili šugarac.
 
"Posle zaražavanja, on ulazi u kožu i 'šeta' u onom takozvanom mrtvom delu tog organa. Pravi tunele i polaže jaja. Noćni svrab je karakterističan. Postoji lek koji se primenjuje tokom 12 sati, odnosno nanosi se na kožu, ali ja i dalje mislim da je sumpor prvi lek izbora", kaže prim. dr Adamović.
 
Najbitnije je, dodaje on, da se leči čitava porodica bez obzira na to da li članovi imaju simptome, ali i higijenski tretman.
 
"Sve što može da se iskuva, to bi trebalo uraditi, a ono što ne može, trebalo bi da se ostavi napolju da šugarac ugine. Recidivi ili ponovljene infekcije nastaju zbog toga što se ne primeni sve ovo o čemu sam govorio", naveo je sagovornik lista Danas.
 
On je još dodao da su prvi simptomi makulopapulozna ospa, tačkice i slične pojave po koži, a od zaražavanja do prvih simptoma može da prođe nekoliko nedelja.
 
"Otako radim u Zavodu, a to je jako dugo, niko od nas se nikada nije zarazio šugom iako lečimo obolele građane, što govori da se teško prenosu", zaključio je on.
 
Prema poslednjim informacijama Zavoda za javno zdravlje Beograd, tokom februara 2022. godine u Beogradu su registrovana 62 obolela od šuge.

Teme

šuga
  • Rr

    22.03.2023 15:57
    @Laloš
    Ne znam kako misliš da ugine ako npr farmerke pre tebe u kabini proba Laza koji ima šugu? Onda ti navučeš iste te farke, malo prošetaš, skineš i navučeš svoje u kojima si došao i ideš dalje. Dovoljno je da se jedan zakačio za tebe i eto ti belaja.
    Alternativa otkuvavanju je peglanje, pegla se iznad 100 stepeni celzijusa.
    Kao da ste svi preskočili osnovno obrazovanje.
  • Shimmy

    20.03.2023 19:46
    naopako
    pa ako niste slucajno informisani...
    svaka je kondilome pokupila u teretani...
    a jednoj zeni pre nekih 2000 godina sveti duh napravio dete ;)
  • Nevena

    20.03.2023 11:34
    @Ja
    O daaa, znam cak i ljude koji oblace donji ves direkt iz kese (5pack) iz supermarketa, bez pranja i otkuvavanja. Na zalost ljudi su mnogo vise aljkavi nego sto to mislimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.