Kako da se najbolje pripremimo za izazove koje nam donosi novi dan? Da li je dovoljna samo jutarnja kafa ili valja uključiti još ponešto, za RTS je objasnio gastroenterolog, prof. dr Vojislav Perišić.
Prva stvar koju posle buđenja treba da uradimo je da poboljšamo cirkulaciju, pre svega mikrocirkulaciju u srcu i mozgu, naglašava profesor Perišić.
"Prvo što posle buđenja treba da uradimo je da popijemo 200 mililitara soka ili vode. Tečnost unosimo kako bismo povećali cirkulacijski volumen, poboljšali cirkulaciju u srcu i mozgu, čime će automatski dotok kiseonika i šećera biti bolji", dodaje gastroenterolog za RTS.
Najbolje bi bilo dan započeti niskomineralnom vodom sa dosta magnezijuma jer magnezijum poboljšava mikrocirkulaciju i opušta spazme krvnih sudova, preporučuje dr Perišić.
Ako uzimamo sok od narandze, najbolje je da bude sa pulpom, mada je mnogo bolje da pojedemo celu pomorandzu, nego da cedimo sok, pre svega zbog celuloze i sprečavanja opstipacije.
"Ako ne ispraznimo ujutru creva, ceo dan će postojati kortikalna aktivnost suzbijanja pražnjenja creva, što je permanentna iritacija našeg tela tokom celog dana", ističe profesor.
Kafa kao najbolji antioksidans
Profesor Perišić naglašava da je kofein glavni antioksidans. Unosimo dosta hemikalija, takozvanih ksenobiotika, u organizam. Da bismo ih izbacili, oni moraju da budu obrađeni u jetri. Ukoliko ne unosimo antioksidanse to je permanentno bombardovanje genetskog materijala i direktan put u kancer, naglašava profesor.
Koliko kafe treba popiti je krajnje individualno, ali preporuka je tri šolje kafe dnevno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar