Slučajevi Candida auris - gljivice koja izaziva ozbiljne infekcije krvotoka, pa čak i smrt kod ljudi sa oslabljenim imunitetom, naglo su porasli poslednjih godina i doživeli drastičan porast u 2021, prema izveštaju objavljenom u "Annals of Internal Medicine".
Te godine se broj slučajeva povećao za neverovatnih 95 odsto, sa 756 u 2020, na 1.471 u 2021, prema podacima CDC-a. Najnoviji podaci agencije pokazuju da su brojke nastavile da rastu prošle godine sa 2.377 prijavljenih kliničkih slučajeva.
CDC upozorava da gljivica "predstavlja ozbiljnu globalnu pretnju po zdravlje", jer umire više od jednog od tri obolela pacijenta sa Candida auris infekcijom krvi, srca ili mozga.
Candida auris se obično širi u bolnicama i staračkim domovima kontaktom od osobe do osobe, kao i dodirom sa kontaminiranim površinama i opremom. Prema CDC-u, gljivica može da preživi na tim površinama nekoliko nedelja.
Potencijalno fatalne gljivice često se ne mogu lečiti tradicionalnim antifungalnim lekovima, što povećava broj infekcija. Prema autorima izveštaja, broj sojeva otpornih na lekove takođe raste.
Zdravstveni zvaničnici ocenili su "posebno zabrinjavajućim" povećanje broja slučajeva koji se ne mogu lečiti i dokaze o pogoršanju transmisije.
Slučajevi gljivične bolesti otkriveni su u više od polovine američkih država. Zdravstveni zvaničnici veruju da se broj infekcija povećao nakon kovida19.
Autori studije su rekli da su "poboljšane prakse otkrivanja i kontrole infekcije" neophodne da bi se sprečilo dalje širenje gljivica, piše američki list.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Paja
Posmatrač
Posmatrač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar