Sistem treba da se koristi za određivanje opasnih novih varijanti i deluje kao sistem ranog upozorenja za nove bolesti i buduće pandemije, preneo je "Gardijan".
Tim, koji je stacioniran na Institutu Velkam Sanger u Kembridžširu, namerava da učini tehnologiju jeftinom, jednostavnom za korišćenje i sposobnom da se uveća kako bi obezbedio globalni nadzor širokog spektra virusa.
Sistem će pratiti viruse gripa, respiratorni sincicijalni virus (RSV), korona viruse i nepoznate patogene.
Krajnji cilj projekta "Inicijativa za respiratorne viruse i mikrobiome" je stvaranje sistema koji bi primenio tehnologiju sekvenciranja DNK za identifikaciju svih virusnih, bakterijskih i gljivičnih vrsta u jednom uzorku sakupljenom iz brisa nosa pacijenta.
"Britanija je bila na čelu genomskog nadzora kovida19 i bila je odgovorna za oko 20 odsto svih genoma Sars-CoV-2 koji su sekvencirani širom planete tokom pandemije", izjavio je Evan Harison, koji vodi projekat na Institutu Sanger, vodećem svetskom centru za genetička istraživanja i sekvenciranje DNK.
Prema njegovim rečima, znanje i podaci koje su generisali omogućili su im da prate brzinom i preciznošću bez presedana, Sars-CoV-2, virus odgovoran za kovid19, i vide kako se menja.
"Bila je to divna pomoć u borbi protiv bolesti. Sada nam je cilj da doprinesemo izgradnji globalnog genomskog nadzora za sve respiratorne viruse. To su, na kraju krajeva, agenti koji će najverovatnije izazvati nove pandemije", istakao je Harison.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar