Svest građana o drugom po učestalosti tumoru u Srbiji je na zabrinjavajuće niskom nivou

Kolorektalni karcinom je drugi po učestalosti malignitet po oboljevanju i mortalitetu, navodi Institut za javno zdravlje Srbije.
Svest građana o drugom po učestalosti tumoru u Srbiji je na zabrinjavajuće niskom nivou
Foto: Pixabay
Svake godine se dijagnostikuje oko 4.500 novih slučajeva, a preko 3.000 ljudi umre. Pored toga, u preko 75% slučajeva kolorektalni karcinom se dijagnostikuje kasno, sa većom smrtnošću. 
Kompanija BGI Genomics je objavila Izveštaj o stanju svesti o kolorektalnom karcinomu što je prvi izveštaj na globalnom nivou o trećem najrasprostranjenijem karcinomu na svetu. 
Anketirano je 1.817 ispitanika iz šest zemalja i regiona: Velike Britanije, Mađarske, Saudijske Arabije, Tajlanda, Kine i Hong Konga.
 
Više od 51% učesnika navelo je da nema dovoljno informacija o kolorektalnom karcinomu, a 34,5% navodi troškove kao razlog koji ih sprečava da obave skrining. Oko 89% učesnika je spremnije da ide na skrining nakon što su saznali za petogodišnju stopu preživljavanja od 90% u slučaju ranog otkrivanja kolorektalnog karcinoma. 
 
"Rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma daje najbolji ishod za pojedinca i politiku zdravstvene zaštite. Troškovi lečenja kolorektalnog karcinoma u kasnoj fazi su ponekad više od deset puta veći u odnosu na onaj u ranoj fazi, ali sa daleko nižim stopama preživljavanja", rekao je Jantao Li, direktor Programa skrininga kolorektalnog karcinoma u kompaniji BGI Genomics.
 
Kolonoskopija je najpoznatiji skrining test, ali postoji prostor da se poveća svest o drugim testovima kao što su fekalni testovi. 
 
Više od 55% ispitanika je svesno da porodična istorija kolorektanog kancera povećava stepen rizika. Prema smernicama Nacionalne sveobuhvatne mreže protiv raka (NCCN), ovi članovi porodice bi trebalo da počnu sa skriningom od četrdesete godine ili deset godina pre najranije dijagnoze kolorektanog kancera u porodici. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.