Evo koje lekove i namirnice nikako ne bi trebalo da kombinujete

Naizgled bezopasne zamene za so i voćni sokovi mogu da uspore ili promene način na koji lek deluje.
Evo koje lekove i namirnice nikako ne bi trebalo da kombinujete
Foto: Pixabay
Interakcija hrane i lekova obično se javljaju kroz tri različite vrste mehanizama, kaže dr Ronald Stram, direktor Centra za zdravlje i lečenje u Njujorku.
 
"Hrana može da poveća stopu ili opseg apsorpcije leka, ali i da ima direktan farmakološki efekat", kaže dr Stram i dodaje da se ovo drugo odnosi na hranu koja povećava ili smanjuje metabolizam leka. 

Hrana može da  utiče na lekove koji se uzimaju bez recepta, kao i na lekove koji se uzimaju na recept, piše Centar zdravlja, prenosi N1 Zagreb.

Antibiotici/kisela hrana i mlečni proizodi
 
Uživate u kafi? Kofeinskih pića mogu da smanje efikasnost antibiotika kao što je penicilin.
 
Ako uzimate penicilin, konzumirajte kisele proizvode, koji uključuju meso, kafu, kukuruzni sirup i šećer, jedan sat pre ili dva sata nakon što ste uzeli lek. 
 
Kinoloni, klasa antibiotika, uključujući ciprofloksacin, levofloksacin i druge, mogu se uzeti na prazan želudac ili sa hranom.
 
Konzumiranje mlečnih proizvoda u isto vreme, međutim, smanjuje njihovu efikasnost. Sačekajte dva sata pre i nakon uzimanja tih antibiotika ako želite da konzumirate mlečne proizvode.
 
Antidepresivi/sirevi i soja sos
 
Preskočite sir ako ste na inhibitorima monoaminooksidaze. Oni se koriste za lečenje depresije i anksioznih poremećaja, a mogu da reaguju na namirnice bogate tiraminom, koji se nalazi u zrelim sirevima.
 
Mešanje inhibitora monoaminooksidaze sa hranom koja sadrži tiramin, kao što su u sir ili fermentisana ili kisela hrana, mogu da povećaju krvni pritisak do opasnog  nivoa.
 
Ostale namirnice bogate tiraminom su soja sos, tofu, miso, kiseli kupus, alkohol, avokado, banane, ekstrakti kvasca i suvo grožđe.
 
Antikoagulansi/riblje ulje i spanać
 
Antikoagulansi kao što je varfarin sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Neke vrste hrane smanjuju njihovu delotvornost, a druge produžavaju vreme zgrušavanja i povećavaju rizik od krvarenja.
 
"Riblje ulje, na primer, je zdravo za srce, ali takođe deluje na blago zgrušavanje krvi", kaže dr David G. Edelson, profesor kliničke medicine na "Albert Einstein College of Medicine" u Njujorku.
 
S druge strane, tamno-zeleno lisnato povrće i druge namirnice koje sadrže vitamin K mogu da povećaju  zgrušavanje, zbog toga ograničite ili izbegavajte spanać i kelj.
 
Statini/sok od grejpa i pomorandže
 
Jedite bobičasto ili drugo voće umesto jutarnjeg grejpa ako uzimatre lekove za snižavanje holesterola - statine. Pijenje soka od grejpfruta u isto vreme kada uzimate statine, prouzrokuje akumuliranje leka u telu.
 
Grejpfrut usporava razgradnju leka, što rezultira njegovim višim nivoima u telu i različitim zdravstvenim problemima.
 
Pomorandže mogu da imaju sličan efekat. Oštećenje jetre i, u retkim slučajevima, teška oštećenja bubrega i mišića mogu da budu posledica.
ACE inhibitori/zamena za so
 
Ako uzimate inhibitore angiotenzin konvertirajućeg enzima za smanjenje krvnog pritiska, možda takođe koristite kalijevu so kao zamenu za natrijumovu. 
 
Problem je što ACE inhibitori takođe prouzrokuju da telo zadržava kalijum. To stvara visoke nivoe kalijuma koji potencijalno mogu da dovedu do aritmije srca.
 
Svaka droga/alkohol
 
Alkohol menja efekat leka i može da povećati rizik od oštećenja jetre sa statinima, narušava mentalne i motoričke funkcije u kombinaciji sa lekovima za anksioznost, nadražuje želudac kada uzimate histamin blokatore. Takođe se povećava efekt narkotika i beta blokatora.
 
Alkohol je jedan od najgorih stvari koje možete da kombinujete sa lekovima na mnogo načina. Lekovi protiv gljivica burno reagiraju sa alkoholom.
 
Ta kombinacija može da prouzrokuje, grčeve u trbuhu, glavobolju i crvenilo. Za većinu lekova, najbolje je suzdržati se od alkohol, a posebno od droga.
 
Ostale kombinacije koje bi trebalo izbegavati: lekovi za astmu i pića koja sadrže kofein, kao i koren valerijane i alkohol.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.