Evo koje lekove i namirnice nikako ne bi trebalo da kombinujete
Naizgled bezopasne zamene za so i voćni sokovi mogu da uspore ili promene način na koji lek deluje.
Foto: Pixabay
Interakcija hrane i lekova obično se javljaju kroz tri različite vrste mehanizama, kaže dr Ronald Stram, direktor Centra za zdravlje i lečenje u Njujorku.
"Hrana može da poveća stopu ili opseg apsorpcije leka, ali i da ima direktan farmakološki efekat", kaže dr Stram i dodaje da se ovo drugo odnosi na hranu koja povećava ili smanjuje metabolizam leka.
Hrana može da utiče na lekove koji se uzimaju bez recepta, kao i na lekove koji se uzimaju na recept, piše Centar zdravlja, prenosi N1 Zagreb.
Antibiotici/kisela hrana i mlečni proizodi
Uživate u kafi? Kofeinskih pića mogu da smanje efikasnost antibiotika kao što je penicilin.
Ako uzimate penicilin, konzumirajte kisele proizvode, koji uključuju meso, kafu, kukuruzni sirup i šećer, jedan sat pre ili dva sata nakon što ste uzeli lek.
Kinoloni, klasa antibiotika, uključujući ciprofloksacin, levofloksacin i druge, mogu se uzeti na prazan želudac ili sa hranom.
Konzumiranje mlečnih proizvoda u isto vreme, međutim, smanjuje njihovu efikasnost. Sačekajte dva sata pre i nakon uzimanja tih antibiotika ako želite da konzumirate mlečne proizvode.
Antidepresivi/sirevi i soja sos
Preskočite sir ako ste na inhibitorima monoaminooksidaze. Oni se koriste za lečenje depresije i anksioznih poremećaja, a mogu da reaguju na namirnice bogate tiraminom, koji se nalazi u zrelim sirevima.
Mešanje inhibitora monoaminooksidaze sa hranom koja sadrži tiramin, kao što su u sir ili fermentisana ili kisela hrana, mogu da povećaju krvni pritisak do opasnog nivoa.
Ostale namirnice bogate tiraminom su soja sos, tofu, miso, kiseli kupus, alkohol, avokado, banane, ekstrakti kvasca i suvo grožđe.
Antikoagulansi/riblje ulje i spanać
Antikoagulansi kao što je varfarin sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Neke vrste hrane smanjuju njihovu delotvornost, a druge produžavaju vreme zgrušavanja i povećavaju rizik od krvarenja.
"Riblje ulje, na primer, je zdravo za srce, ali takođe deluje na blago zgrušavanje krvi", kaže dr David G. Edelson, profesor kliničke medicine na "Albert Einstein College of Medicine" u Njujorku.
S druge strane, tamno-zeleno lisnato povrće i druge namirnice koje sadrže vitamin K mogu da povećaju zgrušavanje, zbog toga ograničite ili izbegavajte spanać i kelj.
Statini/sok od grejpa i pomorandže
Jedite bobičasto ili drugo voće umesto jutarnjeg grejpa ako uzimatre lekove za snižavanje holesterola - statine. Pijenje soka od grejpfruta u isto vreme kada uzimate statine, prouzrokuje akumuliranje leka u telu.
Grejpfrut usporava razgradnju leka, što rezultira njegovim višim nivoima u telu i različitim zdravstvenim problemima.
Pomorandže mogu da imaju sličan efekat. Oštećenje jetre i, u retkim slučajevima, teška oštećenja bubrega i mišića mogu da budu posledica.
ACE inhibitori/zamena za so
Ako uzimate inhibitore angiotenzin konvertirajućeg enzima za smanjenje krvnog pritiska, možda takođe koristite kalijevu so kao zamenu za natrijumovu.
Problem je što ACE inhibitori takođe prouzrokuju da telo zadržava kalijum. To stvara visoke nivoe kalijuma koji potencijalno mogu da dovedu do aritmije srca.
Svaka droga/alkohol
Alkohol menja efekat leka i može da povećati rizik od oštećenja jetre sa statinima, narušava mentalne i motoričke funkcije u kombinaciji sa lekovima za anksioznost, nadražuje želudac kada uzimate histamin blokatore. Takođe se povećava efekt narkotika i beta blokatora.
Alkohol je jedan od najgorih stvari koje možete da kombinujete sa lekovima na mnogo načina. Lekovi protiv gljivica burno reagiraju sa alkoholom.
Ta kombinacija može da prouzrokuje, grčeve u trbuhu, glavobolju i crvenilo. Za većinu lekova, najbolje je suzdržati se od alkohol, a posebno od droga.
Ostale kombinacije koje bi trebalo izbegavati: lekovi za astmu i pića koja sadrže kofein, kao i koren valerijane i alkohol.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
SZO: SAD su doprinele, ali i imale koristi od članstva
22.01.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da žali zbog najave SAD da će se povući iz tog tela.
Otkriven novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest
21.01.2025.•
0
Naučnici iz Torina su otkrili novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest, pokazuje najnovija studija.
Važnost joda za zdravlje
20.01.2025.•
0
Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.
Trećina radnika "generacije Z" zbog stresa bila na bolovanju
19.01.2025.•
7
Prošle godine, 35 odsto mladih od 18 do 24 godine uzelo je bolovanje da bi se izborilo sa pritiskom ili anksioznošću, pokazalo je istraživanje u Engleskoj.
Otkriveno na stotine novih genetskih faktora rizika za depresiju
19.01.2025.•
0
Istraživanje koje je objavio naučni časopis "Cell" otkrilo je 300 genetskih faktora rizika za razvoj depresije.
U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?
19.01.2025.•
0
Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.
Naučnici objavili popis hrane koju doručkujemo, a koja povećava rizik od raka
19.01.2025.•
4
Doručak se često naziva najvažnijim obrokom u danu, a ono što odaberemo da pojedemo ujutro može imati ozbiljne posledice po naše zdravlje.
Doktori mogu da predvide moždani udar preko očiju: Otkriveno 29 zdravstvenih indikatora
18.01.2025.•
1
Dok neki smatraju da su oči ogledalo duše, doktori već neko vreme znaju da oči mogu pružiti uvid i u opšte zdravlje osobe.
Više od 7.600 slučajeva prehlade i gripa za šest dana
18.01.2025.•
3
U Srbiji je od 6. do 12. januara zabeleženo 7.618 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Nadutost, manjak energije i pad raspoloženja: Krivi su ugljeni hidrati
17.01.2025.•
0
Ovo je pet signala koji nam govore da unosimo previše ugljenih hidrata u organizam.
Predložili: Nikotin u cigaretama smanjiti na nivo koji ne izaziva zavisnost
16.01.2025.•
6
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) predložila je da količine nikotina u cigaretama budu ograničene na nivoe koji ne izazivaju zavisnost.
Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti
15.01.2025.•
1
Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.
Škotska zabranjuje rođendanske torte i slatkiše u vrtićima, a verovatno i čips i gazirane sokove
14.01.2025.•
6
Škotska vlada uvešće zabranu rođendanskih torti i slatkiša u dečjim vrtićima u pokušaju da smanji gojaznost kod najmlađih.
Pravilo 10 minuta: Kako da beli luk zadrži sva zdravstvena svojstva?
13.01.2025.•
0
Beli luk je veoma rasprostranjena začinska biljka koja može da ojača imunitet.
Prvi slučaj gripa A(H1) potvrđen kod dvogodišnjeg deteta u Vladimircima
13.01.2025.•
0
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta.
Tri najsmrtonosnije bolesti koje se prenose hranom
13.01.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavile su zajednički izveštaj u kom se rangiraju najčešće virusne bolesti koje se prenose hranom.
Ako često noću ustajete da piškite - evo koliko puta je normalno, a kad se treba zabrinuti
12.01.2025.•
0
Prema lekarima, mokrenje jednom tokom noći smatra se uobičajenim, ako ste mlađi od 60 godina.
Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu
12.01.2025.•
4
Konzumiranje čaše mleka dnevno smanjuje rizik od razvoja raka creva za gotovo petinu, pokazala je dosad najveća sprovedena studija ovog tipa.
Batut: Grip potvrđen u 16 okruga
11.01.2025.•
2
Virus gripa potvrđen je do sada u 16 okruga u Srbiji.
Direktorka "Batuta" o novom virusu iz Kine: Ima li razloga za brigu?
10.01.2025.•
2
Poslednjih dana na društvenim mrežama kruže uznemirujući snimci, u kojima su navodno pune čekaonice u kineskim bolnicama. U redovima su i deca i stariji sa maskama.
Saveti gastroenterologa nakon prejedanja: "Kakva soda bikarbona, čoveče?!"
08.01.2025.•
6
Gastroenterolog dr Vojislav Perišić savetuje da protiv povišene kiseline u želucu jedemo pet izbalansiranih malih obroka, pijemo čajeve od kantariona i nane i uzimamo lekove koji imaju duži efekat.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar