Rezultati istraživanja američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti zasnovani su na ispitivanju više od 27.000 odraslih.
Broj pušača opada već decenijama, usled većeg poreza na duvan, povećanja cena duvanskih proizvoda, zabrane pušenja i podizanja svesti o štetnosti pušenja.
Sredinom 1960-ih u SAD je bilo 42 odsto pušača, a prošle godine svega 11 odsto. U 2020. i 2021. godini bilo je 12,5 odsto pušača.
Pušenje cigareta je faktor rizika za rak pluća, bolesti srca i moždani udar i smatra se vodećim uzrokom onih smrti koje je moguće sprečiti.
Sa druge strane, istraživanje je pokazalo da je povećana upotreba elektronskih cigareta, koje koristi svaka 17. odrasla osoba.
Broj korisnika elektronskih cigareta u SAD povećan je prošle godine na gotovo šest odsto, dok je 2021. iznosio 4,5 odsto. Tradicionalne cigarete puši oko dva odsto američkih srednjoškolaca, dok 14 odsto koristi elektronske cigarete, pokazuju podaci Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Povećanje upotrebe elektronskih cigareta, putem kojih se u organizam takođe unosi nikotin, zabrinjava lekare. Američko udruženje za zdravlje srca navodi da nikotinska zavisnost može da ima zdravstvene posledice, kao što su rizik od visokog krvnog pritiska i suženje arterija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
@NS49
Jovo Travar
NS49
Lekovi koje dobijaju (malo malo pa ih ima) koštaju od 2500 do 6.000 Eura a ti lekovi izazivaju razne probleme u organizmu ok kojih se teško živi.
Smatram da ko hoće a puši neka truje sebe a ostale da ostavi na miru.
Kad iz kafića punog dima dođem kući garderoba mi smrdi na duvan da je jedva izvetrim.
Inače zapošljavam samo ne pušače.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar