Prema velikoj danskoj studiji, adolescenti i mladi odrasli koji su iskusili siromaštvo, bolest ili smrt u porodici kao deca ili koji su odrasli u disfunkcionalnim porodicama, imali su veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 od onih koji nisu imali takvo odrastanje, prenosi N1.
Istraživači sa Univerziteta u Kopenhagenu posmatrali su podatke o 1,3 miliona odraslih koji nisu imali dijabetes tipa 2 do 16. godine. Otprilike polovina se suočila sa bar nekim problemima u detinjstvu.
Tokom prosečnog praćenja od 11 godina, rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 porastao je zajedno sa brojem nedaća u detinjstvu, objavili su istraživači u časopisu Diabetologia.
Među tri odsto pojedinaca koji su se suočili sa problemima u više aspekata, kao što su gubitak roditelja, siromaštvo i disfunkcionalna porodica, rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 bio je više nego udvostručen kod muškaraca i skoro 60 odsto veći kod žena u poređenju sa rizikom u grupi sa manjim problemima.
Studija ne dokazuje da problemi izazivaju dijabetes, ali postoji nekoliko mogućih objašnjenja za tu vezu, na koje ukazuju istraživači, prenosi Reuters.
Problemi u detinjstvu mogu da izazovu reakcije na stres i poremete normalne obrasce imunološkog odgovora, lučenja hormona i nervnog sistema, i utiču na mentalno zdravlje i zdravstveno ponašanje kao što su spavanje, ishrana, pušenje i fizička aktivnost i koja na kraju može da utiče na rizik od dijabetesa tipa 2.
Moguće je, kažu istraživači, "da se udeo slučajeva dijabetesa tipa 2 u mladoj odrasloj dobi verovatno može sprečiti intervencijom na fundamentalnim uzrocima prouzrokovanim problemima u detinjstvu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
/
a da se obrati paznja na ono sta deci prodaje swislion i slicni njemu
Za
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar