Portugal usvojio zakon o ograničenoj eutanaziji

Parlament Portugala je izglasao zakon po kojem se u ovoj zemlji dozvoljava medicinski asistirana smrt - eutanazija - u izvesnim, ograničenim slučajevima.
Portugal usvojio zakon o ograničenoj eutanaziji
Foto: Pixabay
Lekarima će po novom propisu biti omogućeno da pomognu ljudima da umru ako ti ljudi prolaze kroz neizdržive muke usled neizlečivih bolesti ili ozbiljnih povreda, a nisu u stanju da sami sebi okončaju život.
Glasanjem u parlamentu prevaziđena je serija blokada ovog zakona usled toga što je konzervativni predsednik države Marselo Rebelo de Sousa na njega stavio veto.
Poslanici su velikom većinom glasova usvojili zakon. Za njega su glasali gotovo svi poslanici vladajuće Socijalističke partije, predstavnici tri manje stranke levog centra kao i stranke Liberalna inicijativa. Zakon su podržali i neki poslanici najveće opozicione partije Socijaldemokrati koja spada u političku opciju desnog centra.
 
Poslanica Socijalističke partije Izabel Moreira, koja je usmeravala parlamentarnu diskusiju, ocenila je da se ovim zakonom realizuju slobode ka kojima Portugal ide od kada je u toj zemlji 1974. godine došlo do prodemokratske revolucije. 
 
Prema njenim rečima, prevazilaženje predsedničkog veta je "nešto normalno" u demokratskoj državi, tim pre što je javna rasprava o eutanaziji trajala više od tri godine. 
 
Većina socijaldemokrata glasala je protiv zakona, kao i krajnje desna Čega partija, koja je treća po jačini u parlamentu Portugala. Protiv su bili i komunisti.
 
Predsednik De Sousa, koji je prilikom poslednjeg veta u aprilu prošle godine priznao da u njemu ne vidi legalnih anomalija kakve je viđao u ranijim verzijama, sada mora da potpiše zakon u roku od osam dana otkad se on nađe na njegovom stolu. On će stupiti na snagu kad bude objavljen u službenom glasniku.
Međutim, zakon se može naći na Ustavnom sudu ako bar jedna desetina poslanika zatraži da se to učini, a nekoliko poslanika socijaldemokrata je već to najavilo.
 
Eutanazija je u potpunosti legalna u tri evropske zemlje: Belgiji, Luksemburgu i Holandiji. Asistirana smrt ili pasivna eutanazija legalna je pak u mnogo više evropskih zemalja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.