Uskoro popuštanje mera u Srbiji: Ukidanje kovid bolnica, posete pacijentima u bolnicama...
Radna grupa za borbu protiv kovida u Srbiji, koja je zamenila Krizni štab, predložila je Ministarstvu zdravlja popuštanje mera koje su do sada bile na snazi.
Foto: 021.rs
Ovaj korak usledio je nakon što je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila da korona više ne predstavlja globalnu opasnost, piše Euronews Srbija.
Radna gtupa je predložila da se dozvole posete pacijentima koji su na bolničkom lečenju dva puta nedeljno, kao i da se zatvore kovid bolnice u Batajnici, Kruševcu i na Mišeluku u Novom Sadu.
Predlog je i da sve bolnice i klinički centri imaju izolacione jedinice za kovid pacijente, a da se ostavi pet posto kapaciteta na infektivnim i pulmološkim odeljenjima za najteže pacijente, koji imaju komplikacije.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Mirsad Đerlek kaže za Euronews Srbija da će zdravstvene ustanove vrlo brzo dobiti instrukcije i odluke oba tela - Radne grupe za borbu protiv korone i Republičke strukne komisiije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti.
"Polako ćemo popuštati mere. Nećemo da sečemo preko noći. Pratimo savete SZO. Za početak posete bolnicama će biti dozvoljene dva puta nedeljno za lakše pacijente koji su na bolničkom lečenju. U posetu im može doći jedan član porodice. Za imunokompromitovane pacijente, onkološke pacijente, poseta još uvek neće biti", rekao je Đerlek za Euronews Srbija.
Do sada je na snazi bila preporuka nošenja maski u zatvorenom prostoru, dok su u zdravstvenim ustanovama maske bile obavezne.
Đerlek kaže da će se dalja relaksacija mera odnosi na maske u zatvorenom prostoru, dok će u zdravstvenim ustanovama i dalje ostati pošto ima imunokompromitovanih pacijenata.
Đerlek: Prestaje potreba za kovid bolnicama
"Prestaje potreba za kovid bolnicama u Batajnici, Kruševcu i na Mišeluku. Predlog je da se kovid pacijenti zbrinjavaju u zdravstvenim ustanovama koje će praviti svoje izolacione jedinice, ali da se ostavi pet posto kapaciteta na infektivnim i pulmološkim odeljenjima za pacijente zaražene kovidom sa komplikacijama", naveo je Đerlek.
Upitan kada se može očekivati da kovid bolnice budu zatvorene, on je rekao da se može očekivati naredne dve do tri nedelje, ali da ne želi da licitira datumima.
"Polako praznimo kovid bolnice. Otpuštamo pacijente koji mogu da idu kući. Ostale pacijente, koje možemo, prebacujemo u bolnice gde pripadaju. Hirurški pacijent u neku hiruršu izolacionu jedinicu, tako je i sa ginekološkim pacijentima, gastroenterološkim... Polako smanjujemo broj pacijenata, da dođemo do nule. To će biti proces koji će trajati, nedelju, dve, tri", priča Đerlek.
Predsednik Radne grupe za borbu protiv kovida prof. dr Goran Stevanović kaže za Euronews Srbija da to telo ima redovne sastanke, a da su na poslednjem, koji je bio pre nedelju dana, doneli predlog mera koji je u njihovom domenu.
"Naši predlozi se odnose na organizaciju zdravstvenog sistema. Čekamo dalje odluke što se toga tiče", kaže Stevanović.
Ministarka zdravlja prof. Danica Grujičić ranije je najavila da bi deo kovid bolnica magao da se pretvori u palijativne centre.
Radna grupa za borbu protiv kovida
Inače, Ministarstvo zdravlja formiralo je Radnu grupu za borbu protiv kovida, čiji je predsednik direktor Infektivne klinike u Beogradu dr Goran Stevanović, početkom godine.
Radna grupa je zamenila Krizni štab za borbu protiv virusa korona, koji je upravljao epidemijom od 2020. godine.
Radna grupa ima 12 članova, a jednog sekretara. Interesantno je da među članovima Radne grupe nisu dr Predrag Kon, prof. Branislav Tiodorović, koji su bili članovi Kriznog štaba.
Iz Ministarstva zdravlja navode da su zadaci Radne grupe da daje predloge o postupanju a kovid pozitivnim pacijentima na svim nivoima zdravstvene zaštite (primarna, sekundarna i tercijarna), kao i da daje predloge procedura za kretanje kovid pozitivnih pacijenata od ustanova na primarnom nivou zdravstvene zaštite kao višim nivoima zdravstvene zaštite radi obavljanja dijagnostičkih procedura ili potrebe za stacionarnim lečenjem i obrnuto.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
SmartSight - revolucija u laserskom skidanju dioptrije od sad i u Srbiji
04.12.2024.•
0
SmartSight procedura je najnovija treća generacija laserskog skidanja dioptrije, koja je od nedavno dostupna i u Srbiji, isključivo u očnoj bolnici Profesional.
Pola veka od otkrića: Naučnici (re)konstruisali antibiotik koji je pronađen u vulkanu
04.12.2024.•
0
Antibiotike otkrivene u vulkanu u Kamerunu pre pola veka naučnici su sada konstruisali obrnutim inženjeringom, dajući medicinskim naučnicima novi potencijalni lek u borbi protiv infekcija.
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
03.12.2024.•
1
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Zašto trudnice vole kisele krastavce: Hormonalne promene usmeravaju želju ka određenoj hrani
02.12.2024.•
0
Hormonalne promene su jedan od ključnih faktora koji utiče na čula ukusa i mirisa tokom trudnoće pa je tako i želja za kiselim krastavcima u trudnoći sasvim normalna, kažu stručnjaci.
Brend Macrovita preporučuje: Pet prirodnih proizvoda koje morate da imate
02.12.2024.•
0
U današnje vreme kada se sve više udaljavamo od prirode, važno je vratiti joj se, bar kada je u pitanju nega našeg tela, lica i kose.
Jedan od mogućih znakova demencije: Primeti se samo kad koristite stepenice
02.12.2024.•
0
Stručnjaci tvrde da bi poteškoće pri podizanju noge tokom korišćenja stepenica mogle da budu jedan od mogućih simptoma demencije jer često rezultira padom.
Imunološke analize: Dijagnostički štit našeg organizma u borbi protiv autoimunih bolesti
02.12.2024.•
0
Imunološke laboratorijske analize primenjuju se kada je naš organizam manje otporan na različite infekcije i alergije i kada postoje neželjene reakcije posle transplantacije tkiva ili organa.
Bol ne treba da se trpi: Može da se smanji i kod migrene
02.12.2024.•
0
Bol je uvek znak da se nešto dešava u organizmu, a može biti akutan i kratkotrajan ili hroničan i dugotrajan.
U Srbiji od početka godine 109 inficiranih HIV-om
01.12.2024.•
1
Od početka godine do novembra, u Srbiji je dijagnostikovano 109 osoba inficiranih HIV-om, što je za 12 odsto manje nego u istom preriodu prošle godine, kada ih je bilo 124.
Ako ste se prejeli: Evo šta je važno da uradite kako biste smanjili nadutost i podstakli varenje
01.12.2024.•
2
Svakom od nas se događa da pojedemo više hrane nego što bi trebalo. Zbog prejedanja moguće je da kasnije imate problema sa osećajem nadutosti i bolovima.
Može biti opasno po zdravlje: Šest znakova da jedete previše proteina
01.12.2024.•
0
Proteini su esencijalni deo zdrave ishrane, pomažu u izgradnji i popravljanju tkiva, podržavaju rast mišića i održavaju jak imuni sistem.
Istraživanje pokazalo: Zdravlje nepušača ugroženije dimom cigareta
01.12.2024.•
1
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu.
Stučnjaci ističu: Raste otpornost bakterija na antibiotike
29.11.2024.•
1
U petak, 29. novembra, u hotelu Hilton u Beogradu, održan je šesti Pedijatrijski naučni simpozijum sa međunarodnim učešćem, u organizaciji Probiotic Excellence Centra AbelaPharm.
Nova injekcija za astmu: Proglašena revolucionarnim lekom i daleko efikasnijim od tableta
28.11.2024.•
0
Lekari i pacijenti proglasili su novi lek za astmu Benralizumab revolucionarnim, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je on daleko efikasniji od tableta u lečenju teškog oblika astme.
Rak dojke je izlečiv - važno je da se otkrije na vreme
27.11.2024.•
3
Cilj lekara koji rade sa onkološkim pacijentima je da otkriju bolest u najranijoj fazi jer u 90 odsto slučajeva to znači izlečenje, kaže za 021.rs doktorka Tanja Ivković Kapicl.
U Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije za kolektivni imunitet, potrebno 95 odsto
26.11.2024.•
3
Doktorka Jelena Zajeganović Jakovljević izjavila je da u Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije od 95 odsto da bi se postigao kolektivni imunitet, ali da je situacija iz godine u godinu bolja.
Mikrobiološke analize: Pouzdan saveznik u borbi protiv virusa, bakterija, parazita i gljivica
25.11.2024.•
0
Mikrobiološke analize su dijagnostički testovi pomoću kojih se brzo i pouzdano otkrivaju i dokazuju infekcije koje izazivaju virusi, bakterije, paraziti i gljivice.
Naglo povećan broj pregleda dece u ambulantama: Dominiraju četiri virusa
25.11.2024.•
0
Dolaskom hladnih zimskih dana naglo se povećao broj pregleda u pedijatrijskim ambulantama, pa se poslednje dve nedelje u Domu zdravlja Zvezdara beleži povećanje za oko 20 odsto u odnosu na do sada.
Komentari 4
Tamara
Mirnija je sutuacija,za sada su male šanse da dođe patogeniji soj koji bi ponovo napravio problem.
Ksenija
Mare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar