To prenosi Rojters pozivajući se na dva neimenovana izvora upoznata sa tim procesom.
Prema navodima izvora, Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC), odeljenje za istraživanje raka SZO, prvi put će sledećeg meseca označiti aspartam, koji se koristi u nizu proizvoda, poput dijetalnih gaziranih pića i žvakaćih guma, kao "mogućeg izazivača kancera za ljude".
Zaključak agencije, finalizovan ranije ovog meseca nakon sastanka spoljnih stručnjaka grupe, ima za cilj da proceni da li je nešto potencijalna opasnost ili ne, na osnovu objavljenih dokaza, ali se ne bavi preporukama koja količina proizvoda je bezbedna za konzumaciju.
Takvu preporuku pojedinicima daje drugi stručni odbor SZO za prehrambene aditive, poznat kao JECFA (Zajednički stručni odbor SZO i Organizacije za hranu i poljoprivredu za prehrambene aditive), zajedno sa odlukama drugih nacionalnih regulatora.
JECFA i IARC nezavisno jedno od drugog analiziraju posledice konzumacije aspartama, a njihovi zaključci biće objavljeni istog dana - 14. jula.
Portparol IARC-a rekao je da su zaključci odbora IARC i JECFA poverljivi do jula, ali je dodao da se oni "podudaraju", a da zaključak IARC-a predstavlja "prvi osnovni korak u razumevanju kancerogenosti".
Od 1981. godine JECFA smatra da je aspartam bezbedan za konzumaciju u ograničenim dnevnim dozama, a nacionalni regulatori dele ovo mišljenje, uključujući u SAD i Evropi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Istina
Vi ste u pravu. Stetnost nekog sastojka se proverava pre a ne nakon stavljanja u neki proizvod. Verovatno su popili par tuzbi koje su naravno zataskane.
Ostali neka veruju u bajke o humanosti svetskih prehrambenih industrija.
Petar
Mrgud
Duše od ljudi i kompanija.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar