Oni su usvojili sedmostepenu skalu ocenjivanja zasnovanu na kognitivnim i biološkim promenama kod pacijenta.
Nove smernice predstavljene su na konferenciji Alchajmerove asocijacije u Amsterdamu, a prihvaćen je numerički sistem za procenu progresije Alchajmerove bolesti sličan onom koji se koristi u dijagnozi raka, objavio je Rojters.
U novim smernicama za lečenje demencije takođe je eliminisana upotreba izraza kao što su blagi, umereni i teški oblik bolesti.
Zamena starih smernica za lečenje demencije koje su izdate 2018. godine podstaknuta je povećanom dostupnošću testova za otkrivanje ključnih proteina povezanih sa Alchajmerovom bolešću, kao što je beta amiloid u krvi, kao i novim tretmanima koji zahtevaju da se potvrde prethodne bolesti pre njihovog korišćenja.
Prema novom dijagnostičkom pristupu, pacijenti bi dobijali ocenu od jedan do sedam na osnovu prisustva biomarkera bolesti i stepena kognitivnih promena.
Doktor Kliford Džek sa klinike Mejo u Ročesteru u američkoj državi Minesota glavni je autor novih smernica čiju su izradu sponzorisali Alchajmerovo udruženje i Nacionalni institut za starenje, koji je deo Nacionalnog instituta za zdravlje vlade SAD.
Alchajmerova bolest postepeno uništava pamćenje i proces razmišljanja, a karakterišu je i promene u mozgu što rezultira gubitkom neurona i njihovih veza.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar