Da li je to tačno i zbog čega se situacija promenila, odgovara profesorka i endokrinolog iz Kliničkog centra Srbije, dr Marina Đurović Nikolić.
Prvo, sunčeva svetlost je najbolji izvor vitamina D, ali samo ako je koža izložena UVB zracima. Nažalost, UVB zraci ne mogu da prodru kroz staklo, odeću ili kremu za sunčanje, što znači da možda nećemo dobiti dovoljno vitamina D čak i ako smo izloženi suncu tokom dužeg vremenskog perioda.
Takođe, treba imati na umu da prekomerno izlaganje suncu nosi rizik od oštećenja kože i raka kože, a pronalaženje ravnoteže je izuzetno važno.
Drugo, zagađenje takođe može da utiče na nivo vitamina D. U industrijskim gradovima i jako zagađenim područjima, čestice u vazduhu blokiraju UVB zrake i smanjuju našu sposobnost da proizvodimo vitamin D.
Osim toga, treba naglasiti da starije osobe i osobe sa hroničnim bolestima provode više vremena u zatvorenom prostoru, što smanjuje izlaganje suncu, a time i proizvodnju vitamina D.
Vitamin D je neophodan za naše zdravlje. Ne samo da pomaže u preuzimanju kalcijuma i fosfora (koji su neophodni za zdravlje kostiju), već takođe igra važnu ulogu u imunom sistemu. Istraživanja pokazuju i da je nedostatak vitamina D povezan sa većim rizikom od bolesti kao što su osteoporoza, depresija, određene vrste raka, autoimune bolesti, pa čak i COVID-19.
Na kraju, važno je zapamtiti da iako pravilna ishrana i sunčeva svetlost mogu da obezbede određene količine vitamina D, optimalni nivo ovog vitamina nije lako postići samo iz ovih izvora.
Suplementacija može biti korisna i često neophodna strategija kako biste osigurali da dobijate dovoljno vitamina D za održavanje zdravlja kostiju i opšteg zdravlja. Zbog toga je važno nastaviti sa uzimanjem suplemenata vitamina D i tokom letnjih meseci.
Međutim, sama suplementacija vitaminom D3 može biti korisna, ali nije dovoljna. Kao što znamo uloga vitamina D je da našem telu omogući da preuzme dovoljno kalcijuma neophodnog za zdrav koštano-zglobni sistem. Međutim, da bi telo zatim bilo u stanju da pravilno iskoristi ovaj ishranom uneti kalcijum, neophodan je vitamin K2.
U nedostatku vitamina K2, kalcijum se taloži u mekim tkivima i dovodi do dugoročno opasne kalcifikacije zglobova i organa. Zato je uz vitamin D3 uvek potrebno uzimati i vitamin K2.
Preporučujem proizvod K2D3® VIVA zbog toga što sadrži 2000 IJ vitamina D3 i 90 mcg vitamina K2 u soft gel kapsulama koje omogućavaju bolju apsorpciju i raspoloživost vitamina.
Zapamtite, sunčeva svetlost nije jedini izvor vitamina D. Održavanje optimalnog nivoa ovog važnog vitamina tokom cele godine, uključujući leto, ključno je za održavanje dobrog zdravlja. Zato je važno da redovno, tokom cele godine uzimate K2D3® VIVA i na taj način sačuvate zdravlje vaših kostiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
U australijskoj saveznoj državi Viktoriji došlo je do naglog porasta slučajeva oboljevanja od Buruli ulcera, bolesti izazvane bakterijom koja jede meso.
Profesor dr Igor Ivanov, načelnik Odeljenja za ishemijske bolesti srca i koronarnu patofiziologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, lekar je koji godišnje uradi 250 kateterizacija.
Ako mislite da imate srčani udar, nemojte se oslanjati na savet koji se širi internetom jer bi to moglo pogoršati situaciju i ugroziti vaš život, upozorio je britanski lekar Karan Rajan.
Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je danas da se od 9. do 15. decembra u Srbiji beleži 6.585 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da od danas više nema lista čekanja za operaciju katarakte i izrazio očekivanje da će u narednim danima još neke liste čekanja biti ukinute.
Ljudima kojima nedostaju zubi možda će moći da izrastu novi, kažu japanski stomatolozi koji testiraju pionirski lek za koji se nadaju da će ponuditi alternativu protezama i implantatima.
Pacijentkinjama koje se leče inovativnim lekovima za rak dojke omogućeno je da deo terapije primaju u još 30 opštih bolnica širom Srbije umesto samo u kliničkim centrima, saopštio je RFZO.
Evropske zemlje su od pandemije koronavirusa videle ko-cirkulaciju zimskih virusa, a zdravstveni sistemi suočeni su s potencijalnom "trostrukom pretnjom" bolesti, kažu zdravstvene agencije.
Broj zahteva za eutanaziju u Španiji je prošle godine porastao 24,8 odsto u odnosu na 2022, na 766, od čega je za 334 ljudi izvršeno asistirano samoubistvo, saopštilo je špansko Ministarstvo zdravlja.
Šestogodišnji dečak u Brazilu preživeo je više od 1.100 uboda pčela nakon što ga je napao roj insekata na farmi u brazilskoj državi Mato Groso do Sul, preneo je britanski Miror.
Dvanaestogodišnjem dečaku iz Srbije urađena je istovremena transplantacija jetre i bubrega u Italiji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, saopštio je danas RFZO.
S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u Beogradu.
Epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević kaže da se u vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje sve veći broj dece obolele od varičela, ali da su one očekivana pojava za ovaj period godine.