Najmlađa osoba na svetu sa Alchajmerovom bolešću ima 19 godina

Neurolozi u klinici za pamćenje u Kini dijagnostikovali su Alchajmerovu bolest kod 19-godišnjaka, što ga čini najmlađom osobom kojoj je to stanje dijagnostikovano na svetu.
Najmlađa osoba na svetu sa Alchajmerovom bolešću ima 19 godina
Foto: Pixabay

Tinejdžer je počeo da ima probleme sa pamćenjem oko 17. godine.

Snimanje mozga pacijenta pokazalo je skupljanje hipokampusa, koji je uključen u pamćenje, a njegova cerebrospinalna tečnost je nagovestila uobičajene markere ovog najčešćeg oblika demencije.
Alchajmerova bolest  se često smatra bolešću starih osoba, a ipak slučajevi ranog početka, koji uključuju pacijente mlađe od 65 godina, čine do 10 odsto obolelih, prenosi Science alert.
 
Skoro svi pacijenti mlađi od 30 godina mogu da imaju Alchajmerovu bolest objašnjenu patološkim mutacijama gena, što ih stavlja u kategoriju nasledne Alchajmerove bolesti. Što je osoba mlađa kada dobije dijagnozu, veća je verovatnoća da je to rezultat neispravnog gena koji je nasledila.
 
Ipak, istraživači sa Medicinskog univerziteta Kapital u Pekingu nisu mogli da pronađu nijednu od uobičajenih mutacija odgovornih za rani početak gubitka pamćenja, niti bilo koje sumnjive gene.
 
Pre ove dijagnoze u Kini, najmlađi pacijent sa Alchajmerom imao je 21 godinu.
 
Slučajevi poput ovog u Kini predstavljaju misteriju. Niko od porodice 19-godišnjaka nije imao Alchajmerovu bolest ili demenciju, što je otežavalo dijagnostiku, ali tinejdžer nije imao druge bolesti, infekcije ili traume glave koje bi mogle da objasne njegov iznenadni kognitivni pad.
 
Dve godine pre nego što je upućen u kliniku, tinejdžer je imao problem da se fokusira na predavanja u školi. Čitanje je takođe postalo teško i njegovo kratkoročno pamćenje je opadalo. Često nije mogao da se seti događaja od prethodnog dana i uvek je gubio svoje stvari.
 
Na kraju, kognitivni pad je postao tako veliki da mladić nije mogao da završi srednju školu, iako je i dalje mogao da živi samostalno.
 
"Istraživanje misterija mladih ljudi sa Alchajmerovom bolešću može postati jedno od najizazovnijih naučnih pitanja budućnosti“, predviđaju neurolozi.
 
Studija je objavljena u Journal of Alzheimer’s Disease.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.