Kako virtuelna realnost pomaže posle moždanog udara - razvijena nova naučna metoda

Kineski istraživači razvili su novu metodu za olakšavanje rehabilitacije posle moždanog udara korišćenjem tehnika virtuelne realnosti (VR).
Kako virtuelna realnost pomaže posle moždanog udara - razvijena nova naučna metoda
Foto: Pixabay

Tri meseca nakon moždanog udara je zlatni period rehabilitacije i ključan je za oporavak i remodeliranje motoričke funkcije, rekao je Li Sjaoguang, autor članka i takođe profesor na Univerzitetu Beihang. 

Ali oporavak, uglavnom pasivna rehabilitacija, nije zadovoljavajući jer većina pacijenata sa ranim moždanim udarom ima ograničen motorički kapacitet i malo mogućnosti za terapijsku obuku.

Prema istraživačkom članku, smatra se da tehnike virtuelna realnosti značajno poboljšavaju trening motoričkih slika stvarajući snažnu iluziju akcije za centralnu senzornu stimulaciju.
 
Istraživači sa Univerziteta Beihang su koristili površinsku elektromiografiju (sEMG) kontralateralnog pokreta ručnog zgloba kako bi pokrenuli virtuelni pokret skočnog zgloba kroz poboljšani pristup zasnovan na podacima sa kontinuiranim sEMG signalom za brzo i tačno prepoznavanje namere.
 
Interaktivni sistem VR može pružiti povratnu obuku za pacijente sa moždanim udarom u ranim fazama čak i ako nema aktivnog pokreta skočnog zgloba, navodi se u objavljenom članku.
 
Istraživači su otkrili da je u poređenju sa 2D stanjem, VR značajno povećao stepen kinestetičke iluzije i kontrolu nad telom pacijenata i poboljšao performanse motoričkih slika i motoričku memoriju.
 
Štaviše, korišćenje kontralateralnih sEMG signala ručnog zgloba kao signala okidača za virtuelno kretanje gležnja poboljšalo je trajnu pažnju i motivaciju pacijenata tokom zadataka koji se ponavljaju, navodi se u članku.

Ukupno 64 pacijenta sa ranim moždanim udarom uključena su u kliničko ispitivanje. Interaktivni sistem VR pomogao je kod više od 95 procenata pacijenata da postignu živahne motoričke slike.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje