Zdravstveni stručnjaci kažu da bi zuranolon, pod brendom Zurzuvae, mogao da promeni pravac u lečenju postporođajne depresije (PPD) i drugih depresivnih poremećaja nakon što su klinička ispitivanja pokazala da je 14-dnevna pilula počela da ublažava simptome za nekoliko dana.
"Posleporođajna depresija je ozbiljna i potencijalno opasna po život, stanje u kojem žene doživljavaju tugu, krivicu, bezvrednost, a u težim slučajevima, opterećene su mislima da će povrediti sebe ili svoje dete. Pošto postporođajna depresija može poremetiti vezu majke i deteta, ona takođe može da ima posledice po fizički i emocionalni razvoj deteta", rekla je direktorka Odeljenja za psihijatriju u Centru za procenu i istraživanje lekova FDA Tifani Farkione.
PPD je velika depresivna epizoda koja se obično javlja nakon porođaja, ali može početi i u kasnijim fazama trudnoće.
Do sada je lečenje PPD bilo dostupno samo uz pomoć IV injekcija koju je davao zdravstveni radnik u određenim zdravstvenim ustanovama.
Stručnjaci takođe podstiču istraživače da prikupe više dugoročnih podataka o zuranolonu - pošto ispitivanje nije pratilo učesnike u poslednjih 45 dana - i nadaju se da će njegovo nedavno odobrenje baciti svetlo na druge pokretače postporođajne depresije, kao što je nedostatak socijalne podrške.
Zuranolon je neuroaktivni antidepresiv na bazi steroida. Neuroaktivni steroidi su molekuli koji se prirodno javljaju u telu i važni za upravljanje stresom u mozgu, rekla je glavni istraživač studije dr Kristina Deligijanidis, profesorka na Institutu za nauku o ponašanju na Institutu za medicinska istraživanja Feinstein u Njujorku.
Istraživači su sugerisali da pacijenti koji pate od postporođajne depresije mogu da imaju veću osetljivost mozga na stres tokom hormonskih promena jer ovi molekuli ne funkcionišu kako treba.
"Iako se još ne zna tačno na koji način zuranolon postiže brze antidepresivne efekte, istraživanja sugerišu da prirodni neuroaktivni steroidi rade na podršci zdravlju mozga brzim smanjenjem stresa i obnavljanjem zdravog funkcionisanja mozga", rekla je Deligijanidis.
Među 196 pacijenata koji su završili 45-dnevno kliničko ispitivanje, rezultati objavljeni prošle nedelje u American Journal of Psychiatry pokazali su da su žene koje su uzimale zuranolon videle "statistički značajna poboljšanja" do 15. dana.
Najčešći prijavljeni neželjeni efekti uključivali su pospanost, vrtoglavicu i sedaciju. Ali nijedan učesnik nije iskusio simptome povlačenja, povećane samoubilačke ideje ili ponašanja povezana sa drugim uobičajenim antidepresivima.
Žene sa postporođajnom depresijom se obično leče kombinacijom terapije i lekova. Najpropisivaniji lek je vrsta antidepresiva koji se naziva selektivni inhibitori preuzimanja serotonina, koji olakšavaju simptome depresije povećanjem nivoa serotonina, koji je jedan od hemijskih glasnika koji prenose signale između moždanih nervnih ćelija.
Međutim, ovim lekovima može biti potrebno 12 nedelja da počnu da rade.
Sa zuranolonom, način na koji lekari tretiraju postporođaj će "nužno biti drugačiji", rekla je autorka studije.
"Za mnoge pacijente, možda će im biti potreban samo kratak, akutni kurs lečenja uz pomno praćenje (za svaki povratak simptoma depresije), umesto da hronično uzimaju antidepresiv tokom mnogo meseci ili godina", rekla je Deligijanidis.
Prema Nacionalnom institutu za mentalno zdravlje, postpartalna depresija se javlja kod oko 15 odsto američkih žena, pri čemu su neko od najčešćih uzroka ovog stanja genetika, fizičke promene i emocionalni problemi.
Istraživanje je pokazalo da su društvene determinante zdravlja i drugi stresni faktori takođe povezani sa povećanim rizikom od postporođajne depresije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Nora
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar