Uz to, mladi koji razviju naviku pušenja imaju tendenciju do kraja svojih tinejdžerskih godina da im se smanji siva materija u delu mozga koji kontroliše upravljanje užitkom.
Barem tako proizlazi iz studije o uticaju pušenja na adolescente i mlađe punoletne osobe u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj i Irskoj, a koju su sproveli univerziteti Kembridž, Fudan i Vorvik, dok su rezultati objavljeni u časopisi "Nature Communications".
Nakon što su uporedili rezultate snimanja mozga učesnika koji su počeli da puše do 14. godine s onima koji nisu i ponovili postupak za iste učesnike u uzrastu od 19 i 23 godine, otkrili su da "u proseku tinejdžeri koji su počeli da puše do 14. godine imaju znatno manje sive materije u delu levog frontalnog režnja koji je povezan s donošenjem odluka i kršenjem pravila".
Siva materija, tkivo koje obrađuje informacije i sadrži sve neurone organa, doživljava svoj vrhunac rasta pre adolescencije, iako se ukupni razvoj mozga nastavlja u odraslom dobu.
Tim naučnika je takođe ustanovio da su ljudi koji su počeli da puše u uzrastu od 14 godina imali "gubitak sive materije u desnom prefrontalnom korteksu", što je takođe deo mozga povezan s prekomernim opijanjem i upotrebom marihuane.
"Manje sive materije u ovoj regiji mozga može ograničiti kognitivnu funkciju, što dovodi do niže samokontrole i sklonosti rizičnom ponašanju, kao što je pušenje", rekla je Barbara Sahakian s Departmana za psihijatriju Kembridž univerziteta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Zamenik zamenika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar