Uz svežu energiju i uspomene sa letnjeg odmora, septembar je mesec koji donosi izazov vraćanja u svakodnevnu rutinu.
Foto: 021 (AbelaPharm promo)
Nakon perioda opuštanja, povratak na uobičajene obaveze može se činiti kao izazovno putovanje.
Septembar se često percipira kao jedan od najstresnijih meseci u godini, a razlozi za to su mnogobrojni.
Dok se vraćamo sa predivnih destinacija i svežih doživljaja, suočavamo se sa povratkom u realnost, što može dovesti do "post-odmornog stresa". Osećaj gubitka slobode i opuštenosti, uz pritisak da se uhvatimo u koštac sa poslovnim i porodičnim obavezama, može stvoriti napetost i anksioznost.
Septembar takođe označava kraj leta i povratak u realnost, što često izaziva osećaj gubitka entuzijazma i radosti.
Povratak na posao
Osim nostalgičnih misli o letnjem odmoru, povratak na posao nosi sa sobom i niz izazova. Prilagoditi se radnoj rutini, suočiti se sa novim projektima i vratiti se ritmu sastanaka može biti zahtevno.
Osim toga, uspostavljanje ravnoteže između ličnih i profesionalnih obaveza postaje poseban izazov. Uprkos nostalgiji za letnjim danima, povratak na posao može biti prilika za obnovu profesionalne energije.
Evo nekoliko korisnih saveta za olakšavanje prelaska sa ležernog odmora na radnu rutinu:
Podelite sa kolegama svoje najzanimljivije trenutke sa odmora. Ovo će pomoći u stvaranju pozitivne atmosfere i povezivanju sa timom.
Postavite sebi kratkoročne ciljeve na poslu kako biste se lakše usmerili na radne zadatke. Ovo će vam pomoći da se osećate svrsishodno i fokusirano.
Nastavite sa praksom postizanja ravnoteže između poslovnih i ličnih obaveza. Vreme za sebe i relaksaciju zadržite kao prioritet, kako biste ostali produktivni i inspirisani.
Povratak u školu
Roditelji se suočavaju sa organizacijom školskih obaveza i aktivnosti dece, što takođe može stvoriti stres. Pored nabavljanja školskog pribora i uniformi, treba voditi računa o rasporedu školskih i vanškolskih aktivnosti. Ovo dodatno opterećenje može izazvati osećaj pritiska i neraspoloženja.
Evo kako da se sa osmehom suočite sa školskom rutinom:
Pomozite deci da se naviknu na školsku rutinu postavljanjem jasnog rasporeda za školske dane. Ovo će im pomoći da se osećaju stabilno i pripremljeno. A verujte, i sebi ćete olakšati život.
Redovno razgovarajte sa decom o njihovim školskim iskustvima i izazovima. Pružite im podršku i motivišite ih da postignu svoje ciljeve.
Iako su školske obaveze važne, ne zaboravite na vreme za druženje i opuštanje sa svojom decom. Ovo će ojačati vašu vezu i pomoći im da se uspešno nose sa školskim izazovima.
Ovi izazovi, međutim, nisu nesavladivi. Pored saveta za povratak u svakodnevnu rutinu, možemo primeniti i strategije za prevazilaženje stresa i lakšu tranziciju. Refleksija o lepim trenucima sa odmora, postavljanje realnih ciljeva za naredni period, pažljivo planiranje i podrška bliskih ljudi, sve su to alati koji nam mogu pomoći da lakše prevaziđemo izazove povratka u svakodnevicu.
Refleksija i zabeleške
Pre nego što u potpunosti zaronite u svakodnevne obaveze, posvetite vreme refleksiji o svojim letnjim avanturama. Napravite kratke beleške o trenucima koji su vas inspirisali i stvorili osećaj sreće. Ovo će vam pomoći da zadržite živim sećanja na odmor i prenesete tu pozitivnu energiju u svakodnevni život.
Postavljanje ciljeva
Septembar je savršen mesec za postavljanje novih ciljeva. Razmislite o tome šta želite postići u narednom periodu, kako na ličnom tako i na profesionalnom planu. Ovi ciljevi će vam pomoći da se usmerite i osećate svrsishodno dok se vraćate u radnu rutinu.
Sopstvena organizacija
Da biste se uspešno nosili sa povratkom u svakodnevni ritam, organizacija je ključna. Kreirajte raspored aktivnosti, postavite prioritete i koristite alate poput planera ili mobilnih aplikacija kako biste održali preglednost i smanjili stres.
Nastavak zdravih navika
Ako ste se tokom odmora posvetili zdravim navikama, poput vežbanja i pravilne ishrane, nastavite sa njima i nakon povratka. Održavanje tih navika će vam pomoći da se osećate energično i fokusirano, čak i dok se suočavate sa svakodnevnim obavezama.
Druženje i povezivanje
Septembar može biti idealno vreme za organizovanje druženja sa prijateljima i porodicom. Povezivanje sa dragim osobama će vam pružiti dodatnu podršku i radost dok se vraćate u svakodnevni život.
Dok se bliži kraj leta, septembar nam pruža priliku da očuvamo duh odmora čak i dok se vraćamo u svakodnevnu realnost. Kroz refleksiju, ciljeve, organizaciju, zdrave navike i druženje, možemo stvoriti glatku tranziciju koja nas podržava da "guramo" dalje.
Da biste bili potpuno spremni da zakoračite u mašinu novih izazova posle letnjih avantura, koristite male prirodne pomagače koji vraćaju dobro raspoloženje i osmeh na lice.
Prirodni suplement Tensilen predstavlja kombinaciju SAMe i kompleksa vitamina B, koji pozitivno utiču na smanjenje stresa i anksioznosti, dovodi do popravljanja raspoloženja, a samim tim vam olakšava prihvatanje svakodnevne situacije i vraćanje u rutinu, kao i prelazak sa duge peščane plaže u beznadežnu gradsku gužvu.
Stručnjaci upozoravaju da bi konzumacija jaja pripremljenih na visokim temperaturama, poput prženih jaja, mogla povećati rizik od srčanih bolesti i raka.
Vitamini B kompleksa su veoma važni za organizam. Nalaze se u mesu, ribi, jajima, iznutricama, mleku, u žitaricama, hlebu, zelenom povrću (kelju, spanaću, kupusu, karfiolu), u orašastim plodovima.
Evropska komisija kaznila je danas sa 426,6 miliona evra izraelsku farmaceutsku grupu Teva zbog, kako je rečeno, "zloupotrebe dominantnog položaja" za svoj lek protiv multipla skleroze, Kopakson.
Endokrinološkinja dr Snežana Polovina rekla je da je svaki drugi građanin Srbije ili predgojazan ili gojazan, dok teži oblik gojaznosti ima preko 21 odsto, odnosno svaki peti građanin.
SZO saopštila je da je više od osam miliona ljudi obolelo od tuberkuloze, što je najveći broj zaraženih od kada je zdravstvena agencija Ujedinjenih nacija počela da vodi evidenciju.
U Pakistanu je pokrenuta kampanja za vakcinaciju protiv dečije paralize širom zemlje, nakon porasta broja novih slučajeva, što je ugrozilo višegodišnje napore da se bolest zaustavi.
Pacijent Zoran Josifović, star 54 godine, kojem je na Institutu za kardiovaskularne bolesti (IKVB) Dedinje 5. oktobra urađena transplantacija srca otpušten je danas kući.
Letnje računanje vremena završava se u nedelju, 27. oktobra u tri sata ujutru, kada se časovnici vraćaju jedan sat unazad i tada počinje zimsko računanje vremena.
Ministarstvo za brigu o porodici saopštilo je da će oko 600 porodica koje imaju članove obolele od retkih bolesti dobiti vaučere u toku sledeće nedelje, na kućne adrese.
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković izjavila je da je od 2019, kada su kupljena dva pokretna mamografa, u Vojvodini pregledano skoro 25.000 žena i otkriveno oko 200 slučajeva karcinoma dojke.
Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".