Prvu dozu primilo je 27.415 dece uzrasta od 9 do 19 godina, od kojih 78 odsto devojčica.
Grujičić je zamolila roditelje dečaka da ih vakcinišu i navela da ta vakcina ne smanjuje plodnost i ne izaziva sterilitet, kako neki tvrde.
Ona je kazala da je prvu dozu primilo 14.823 dece uzrasta od 9 do 14 godina, od kojih je 57 odsto potpuno vakcinisano drugom dozom, dok je u uzrastnoj grupi od 15 do 19 godina, prvu dozu bakcine primilo 12.592 dece, od kojih je skoro 60 odsto potpuno vakcinisano sa tri doze vakcine.
Najveći broj dece u odnosu na planiranu populaciju vakcinisan je na teritoriji Čačka, Beograda i Novog Sada.
Udruženje "Progovori" je navelo da je u publikaciji "HPV atlas", koju objavljuje Evropski parlamentarni forum o aktivnosti 47 evropskih država na polju prevencije oboljenja izazvanih HPV, Srbija na 29. mestu.
U "HPV Atlasu" se navodi da je vakcina protiv HPV u Srbiji preporučena i finansirana i za devojčice i za dečake, dok je u lošije rangiranim zemljama vakcina namenjena isključivo devojčicama.
Po analizi, organizovani skining na rak grlića materice bi trebalo da se poboljša, o analizama u Srbiji je naznačeno da se radi samo PAPA test za rano otkrivanje raka grlića materice, ali ne i nove citološke metode.
Informacije o merama prevencije raka grlića materice putem digitalnih platformi nadležnih institucija zdravstvene zaštite su pohvaljene, međutim ukazano je da se mogu poboljšati onlajn informacije o raku grlića materice i skriningu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Makakodane
/
Iako nam država zna da se hvali, ipak je samo cicija
Lako smo mogli dobiti i onu koju "mrgud" i sličnomisleći ne žele, s obzirom da nemaju dovoljno podataka da je efikasna, bezbedna ...
neko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar