Prvi PET-CT u Srbiji

Na Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici od danas radi PET-CT aparat, vredan 246 miliona dinara, prvi ovakve vrste ne samo u Vojvodini i Srbiji već i u regionu.
Aparat sadrži dva uređaja koja omogućavaju brže i lakše otkrivanje tumora, ali i drugih kardioloških, pulmoloških i neuroloških oboljenja. PET-CT je jedina tehnologija koja omogućava da se kod svakog bolesnika koji boluje od karcinoma odredi ishod primarnog karcinoma. Prema rečima direktora Instituta prof. dr Dušana Jovanovića pregled prvih trideset pacijenata finansirali su Institut za onkologiju i Izvršno veće Vojvodine, koje je i kupilo aparat.

- Republički zavod za zdravstvenu zaštitu obećao je da će finansirati ove preglede. Cena još uvek nije utvrđena, ali se nadamo da će se to ubrzo rešiti kako bismo mogli pregledati i pacijente iz čitave Srbije, a ne samo one koji se leče kod nas u bolnici - kaže Jovanović.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtic je istakao kako je kupovina ovog aparata veoma značajna za celu Srbiju i da će spasiti mnoge živote.

- Bolesnici više ne moraju idu u Hrvatsku ili Mađarsku radi PET-CT pregleda. Sada će imati preciznu i brzu dijagnozu ovde, bez velikih troškova putovanja i pregleda - rekao je Pajtić.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.