Svako može čuti glasove kojih nema: Naučnici objasnili zašto

Neko bi mogao automatski da poveže fenomen slušanja nepostojećih glasova sa neurološkim stanjima kao što je šizofrenija.
Svako može čuti glasove kojih nema: Naučnici objasnili zašto
Foto: Pixabay
Međutim, sada se pokazalo da pod određenim uslovima svako može da čuje glasove kojih nema.
 
Naučnici sa Federalnog politehničkog univerziteta u Lozani u Švajcarskoj i oni sa Univerziteta Savoja Mon Blan u Francuskoj želeli su da istraže šta izaziva slušno-verbalne halucinacije, odnosno situacije u kojima osoba čuje glas, a ne govori niko.
Prethodne studije su ukazale na to da su ove halucinacije prouzrokovane ili nesposobnošću osobe da se pravilno distancira od okoline ili snažnim verovanjem ili pretpostavkom koja prevazilazi ono što se stvarno dešava u okruženju. Tim je želeo da testira obe hipoteze.
 
"Ovde smo razvili novu metodu izazivanja slušno-verbalne halucinacije u kontrolisanom laboratorijskom okruženju integracijom metoda percepcije glasa sa senzomotornom stimulacijom, što nam omogućava da istražimo obe glavne metode", pišu naučnici u svom radu.
Tim je prilagodio tehniku koju su ranije koristili, a kada su učesnici pritisnuli dugme ispred sebe, robotska ruka ih je bocnula u leđa. U ovom novom eksperimentu koji je uključivao 48 učesnika, kašnjenje bockanja je bilo različito, a volonteri su nosili slušalice preko kojih su slušali umirujuće zvukove i buku poput vodopada. Povremeno bi čuli glasove - i svoje i tuđe.
 
Kao i kod prethodnog testa pritiska dugmeta, učesnici su prijavili da osećaju prisustvo iza sebe zbog bockanja, a neki od njih su takođe rekli da su kroz slušalice čuli glasove kojih nije bilo.
 
Fenomen slušanja glasova bio je češći ako su učesnici čuli nečiji glas umesto svog i ako je između pritiskanja dugmeta i bockanja ruke bilo dužeg odlaganja. Kao da su učesnici izmislili glas samo zato što su osećali da neko stoji iza njih.
 
Naučnici veruju da su ovi rezultati dovoljan dokaz da su obe teorije o izazivanju halucinacija tačne: učesnici nisu uspeli da pravilno prate okolinu i bili su pod jakim uticajem opisa onoga što se oko njih dešavalo.
 
Primetno je da je učestalost glasova kojih nema rasla sa dužinom testova, pa su učesnici češće čuli fantomske zvukove kako se eksperiment privodio kraju, piše "Science Alert".
Na kraju krajeva, saznanje šta izaziva ove halucinacije je važno za razumevanje njihove veze sa stanjima kao što je Parkinsonova bolest. To je takođe pokazatelj da ako čujete glas u svojoj glavi, to ne mora biti neposredan razlog za paniku.
 
"Pored novine i važnog metodološkog uticaja, ovi rezultati bacaju novo svetlo na fenomen slušnih halucinacija, pružajući eksperimentalnu podršku za obe naizgled suprotstavljene interpretacije", pišu naučnici u radu objavljenom u "Psychological Medicine".
  • Ima i nesto drugo@

    13.11.2023 11:45
    Boza zubar
    Da li znamo kako je britanski fizicar Stiven Hoking ne tako davno pozajmljivao glas poznatih medijskih licnosti da bi mu ti glasovi prenosili misli? Simon Kauel je bio poseban neciji fejvorit!
    O fenomenu hearing voices da se ne govori!
    Beogradski sindikat je ostavio stih
    "kad cujes njihov glas, znaj da si mrtav"! Ali, to je vec ovdasnja okupacija nacije...
  • Steva

    12.11.2023 17:51
    Ja neznam šta se dešava dešava, čujem glasove a ne vidim nikoga kaže pacijent doktoru.A kada ste to primetili pita doktor ? Kada telefoniram kaže pacijent.
  • Божа зубар

    12.11.2023 17:02
    Док ова научна информација дође до Србије биће мо у Кременковом Добу, медицина у Србији не признаје парапсихологију нема мо ни парапсихологе и ко да вам поверује како чујете гласове ,психијатар и психолог ? е а овамо оћемо у ЕУ без др парапсихолога стручњака за гласове

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.