Naučnici kažu: Ako vežbate, to treba da radite svaki dan u isto vreme

U svoj režim fizičke aktivnosti mogli biste uvesti jednostavno poboljšanje - svaki dan nastojte da vežbate u isto vreme.
Naučnici kažu: Ako vežbate, to treba da radite svaki dan u isto vreme
Foto: Pixabay
Nova studija sprovedena na laboratorijskim miševima ukazuje na to da redovan ritam vežbanja donosi više benefite za zdravlje.
 
Iako u mozgu postoji središnji telesni sat koji se nalazi u suprahijazmatičnom jezgru, smeštenom u bazalnom delu prednjeg hipotalamusa, postoje i ostali periferni telesni satovi. Suprahijazmatično jezgro važno je jer reguliše cirkadijalni ritam. 
Naš središnji sat CNS (središnji nervni sistem) deluje kao glavni "pejsmejker" za proizvodnju i održavanje cirkadijskog ritma u celom telu. A vežbanje može resetovati periferne telesne satove u zglobovima i kičmi, pokazalo je istraživanje naučnika sa Univerziteta u Mančesteru. Dogodi li se taj "reset" svaki dan u isto vreme, periferni satovi mogli bi biti sinhronizovaniji s onim glavnim, otkrili su istraživači.
 
Prethodna istraživanja pokazala su da nesinhronizovani satovi u perifernim tkivima mogu povećati rizik od razvoja zdravstvenih problema poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, prenosi "Science Alert".
"Naši rezultati pokazali su da je fizička aktivnost koja se praktikuje tokom jutra povezana s dnevnim obrascima ciklusa spavanja/buđenja i da prenosi informacije o vremenu iz središnjeg sata u mozgu, koji je osetljiv na svetlost, do skeletnog tkiva koje nosi težinu. To zapravo šalje signal vašem koštanom sistemu da je vreme da se probudi", pojasnio je Qing-Jun Meng, hronobiolog na Univerzitetu u Mančesteru.
 
Naučnici su za potrebe studije pratili periferne satove u hrskavici, kičmi i mozgu miševa dok su vežbali na trakama za trčanje u različito vreme. Još od pre se zna da su područja zglobova i kičme posebno aktivna za vreme fizičke aktivnosti, a zna se i da se tokom dana iz njih izbacuje voda. To delimično svakodnevno resetuje periferne telesne satove.
 
Tim naučnika je otkrio da fizička aktivnost uz proces osmolariteta (smanjenja vode) dodatno resetuje ove satove i, obavlja li se prema doslednom rasporedu, poboljšava vremensku povezanost između satova u telu.
Rezultate još treba potvrditi na ljudima, ali naučnici smatraju da je posredi sličan efekat. Zdravlje kostiju i zglobova utiče na sve u našem organizmu - od toga koliko dobro uspevamo da izvedemo sportske aktivnosti do toga kolika je mogućnost povreda ili razvoja stanja poput artritisa.
 
Istraživanje je objavljeno u časopisu "Nature Communications".
  • Deda Joca

    30.11.2023 07:57
    Super!
    Još samo da nam "naučnici" (mora da su sa Tik toka!) objasne koje vežbe su miševi radili: jogu, vežbe snage, aerobik, kardio vežbe..? I u koje tačno vreme, u kom trajanju?
  • Sve_Za_Zdravlje

    29.11.2023 08:27
    Ja ne vezbam, ali po preporuci cu se truditi da ne vezbam svaki dan u isto vreme!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.