Kako se približavamo sezoni proslava i slava, svesni smo očekivanih izazova koji mogu pratiti naše obroke.
Nadutost i nadimanje nisu samo pitanje nelagodnosti već su i signali tela koji nam govore o prekomernom opterećenju našeg digestivnog trakta.
Docent dr Dušan Popović, gastroenterohepatolog KBC Dragiša Mišović-Dedinje, objašnjava zašto je nadutost danas čest problem i kako da je ublažimo.
Nadutost je neprijatan simptom nekog poremećaja organa za varenje, ali se može javiti i kod potpuno zdravih ljudi. Procenjuje se da čak 15-30% američke populacije ima problem sa nadutošću.
Svakodnevno se određena količina vazduha unosi u creva, najviše putem hrane i pića. Ovo je naročito izraženo kod osoba koje jedu brzo, halapljivo i unose veće količine hrane.
Vazduh u organe za varenje ulazi i procesom disanja i to oko 1 ml vazduha po dubokom udahu. Pored toga, gasovi u crevima se javljaju i kao posledica procesa varenja hrane i aktivnosti crevnih bakterija. Sve ovo može dovesti do osećaja nadutosti, koji je ponekada toliko izražen da se lako može uočiti i prilikom fizikalnog pregleda pacijenata.
Poznavajući način nastanka gasova u organima za varenje, jasno je da nadutost nastaje kao posledica povećanog unosa ili povećane produkcije gasa. Kod nekih osoba, normalna količina gasa u crevima stvara osećaj nadutosti. U tom slučaju kažemo da postoji preosetljivost organa za varenje. Ovo se veoma često sreće kod sindroma nervoznog debelog creva.
Veliki broj oboljenja organa za varenje se može manifestovati nadutošću i izraženijim podrigivanjem i ispuštanjem gasova. Razlog mogu biti sindrom nervoznog debelog creva, hronični zatvor, kao i različiti poremećaji varenja, laktozna intolerancija, celijakija, nedovoljno lučenje pankreasnih enzima, prekomeran rast bakterija u crevima, crevne infekcije i drugo.
Svakako najčešći razlog za pojavu nadutosti su greške u ishrani. Međutim, pošto veliki broj različitih razloga može dovesti do ovog poremećaja, često je potrebno da se pacijenti jave na gastroenterološki pregled, kako bi se isključili neki ozbiljniji uzroci.
Ovo je naročito važno kod pacijenata koji imaju dugotrajnu, izraženu nadutost, koji imaju povraćanje, bolove u trbuhu, pojavu krvi u stolici, malokrvnost, gubitak na težini i druge simptome i znakove koji mogu sugerisati organski uzrok tegoba.
Tretman nadutosti podrazumeva primenu higijensko-dijetetskog režima i primenu određenih lekova i preparata. Od preparata koji su se u svakodnevnoj kliničkoj praksi pokazali kao efikasni izdvaja se Flobian®, čiji kvalitet garantuje Probiotic Excellence Center.
Aktivni sastojak Flobiana® je Lactobacillus plantarum 299v koji sprečava nastanak gasova u crevima i smanjuje osećaj nadimanja, kod čak 95% korisnika. U tretmanu nadutosti savetuje se primena od najmanje četiri nedelje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
U australijskoj saveznoj državi Viktoriji došlo je do naglog porasta slučajeva oboljevanja od Buruli ulcera, bolesti izazvane bakterijom koja jede meso.
Profesor dr Igor Ivanov, načelnik Odeljenja za ishemijske bolesti srca i koronarnu patofiziologiju Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, lekar je koji godišnje uradi 250 kateterizacija.
Ako mislite da imate srčani udar, nemojte se oslanjati na savet koji se širi internetom jer bi to moglo pogoršati situaciju i ugroziti vaš život, upozorio je britanski lekar Karan Rajan.
Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je danas da se od 9. do 15. decembra u Srbiji beleži 6.585 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar saopštio je da od danas više nema lista čekanja za operaciju katarakte i izrazio očekivanje da će u narednim danima još neke liste čekanja biti ukinute.
Ljudima kojima nedostaju zubi možda će moći da izrastu novi, kažu japanski stomatolozi koji testiraju pionirski lek za koji se nadaju da će ponuditi alternativu protezama i implantatima.
Pacijentkinjama koje se leče inovativnim lekovima za rak dojke omogućeno je da deo terapije primaju u još 30 opštih bolnica širom Srbije umesto samo u kliničkim centrima, saopštio je RFZO.
Evropske zemlje su od pandemije koronavirusa videle ko-cirkulaciju zimskih virusa, a zdravstveni sistemi suočeni su s potencijalnom "trostrukom pretnjom" bolesti, kažu zdravstvene agencije.
Broj zahteva za eutanaziju u Španiji je prošle godine porastao 24,8 odsto u odnosu na 2022, na 766, od čega je za 334 ljudi izvršeno asistirano samoubistvo, saopštilo je špansko Ministarstvo zdravlja.
Šestogodišnji dečak u Brazilu preživeo je više od 1.100 uboda pčela nakon što ga je napao roj insekata na farmi u brazilskoj državi Mato Groso do Sul, preneo je britanski Miror.
Dvanaestogodišnjem dečaku iz Srbije urađena je istovremena transplantacija jetre i bubrega u Italiji o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, saopštio je danas RFZO.
S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u Beogradu.
Epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević kaže da se u vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje sve veći broj dece obolele od varičela, ali da su one očekivana pojava za ovaj period godine.