Međutim, ako vam treba mnogo vremena da zaspite, to bi moglo smanjiti vaše vreme spavanja i uticati na vaše zdravlje.
Kako navodi lekar za intezivnu negu Bred Raper, normalno je da vam treba malo vremena da zaspite noću, ali ono može dati uvid u vaše zdravstveno stanje.
Takozvana latencija spavanja je vreme koje vam je potrebno da zaspite. Tu se meri period između trenutka kada osoba legne da spava i početka sna.
Osim što latencija može dati određeni uvid u vaš ukupni kvalitet sna, ona može uticati na to koliko ukupno spavate. Vremenom bi nedostatak sna mogao povećati rizik od zdravstvenih problema poput gojaznosti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, srčanih bolesti i depresije.
Raper navodi da je zdravoj odrasloj osobi obično potrebno između 10 i 20 minuta da zaspi. Ako vam je potrebno manje vremena da zaspite, to bi mogao biti znak da ste preumorni. Kao najčešći uzrok je generalni nedostatak sna, ali bi to mogao biti i znak nekih poremećaja kao što je narkolepsija ili poremećaj cirkadijalnog ritma.
S druge strane, ako vam je potrebno više od 20 minuta da zaspite, mogli biste imati problema s nesanicom, koja je najčešće uzrokovana stresom, teskobom ili depresijom, a u nekim slučajevima to može biti i poremećaj spavanja poznat kao sindrom nemirnih nogu.
Važno je istaći da i određeni lekovi mogu produžiti latenciju spavanja, kao što su lekovi za stimulaciju i nesedativni antidepresivi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Vera
Nr brinite Zeko, nećete postati ovisnik. patim od nesanice dugo, lekar mi kaže da je veća šteta od nespavanja, nego od sedativa, naravno ne velikih doza. Ali one nisu ni potrebne da bi se zaspalo. Lekari prepisuju obavezno da se uzme sedativ, kad krvni pritisak poraste, naravno ne suviše!
Zeka
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar