Dodaju da su za taj skok krive klimatske promene i povećana populacija komaraca koja širi zarazu.
Slabiji zdravstveni sistemi i loš nadzor su takođe odigrali ulogu u širenju bolesti.
SZO navodi da je ukupan broj slučajeva denga groznice u 2019. godini bio 5,2 miliona, što je skok u odnosu na 500.000 iz 2000. godine. Smatra se da taj broj nije konačan.
Ove godine zabeleženo je više od pet miliona obolelih i pet hiljada smrtnih slučajeva, piše u izveštaju te organizacije.
Iako postoje vakcine i posebno uzgajani komarci koji sadrže bakteriju za borbu protiv denga groznice, ne postoje specifični tretmani za borbu protiv virusa kada se neko njime zarazi.
Većina slučajeva denga ne izaziva simptome ili izaziva blagu bolest, mada neke infekcije mogu dovesti do šoka, teškog krvarenja i simptoma oštećenja organa, koji se obično pojavljuju nakon što se groznica smiri.
Simptomi uključuju intenzivan bol u stomaku, povraćanje, krvarenje desni, nakupljanje tečnosti, letargiju ili nemir i povećanje jetre, a ponovljene infekcije mogu dovesti do teške bolesti, koja može izazvati krvarenje i smrt.
Delovi sveta kao što su Severna i Južna Amerika, Karibi i Bangladeš, prijavili su rekordan broj zaraženih u 2023. godini.
U Južnoj Americi je bilo četiri petine svih svetskih slučajeva, čime je oboren prethodni regionalni rekord. Brazil, Argentina, Paragvaj i Peru prijavili su najviše slučajeva širom sveta, dok je Peru proglasio vanredno stanje u nekim oblastima, nakon što je prijavio do sada najveći broj slučajeva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar