"Krajem oktobra zatvaramo sve prozore i vrata i počinjemo da redovno luftiramo naše stanove i kuće tek u aprilu ili maju", kaže profesor dermatologije na Univerzitetu u Ročesteru Liza Bek i dodaje da je suv i ustajao vazduh sredina u kojoj alergeni nesmetano opstaju.
Ostaci perja ili krzna domaćih ljubimaca, prašina i grinje koji se zadržavaju u tepisima, dušecima i prekrivačima uzrokuju ekcem, odnosno zapaljenje nekih delova kože - najčešće na rukama ili licu, javlja naučni portal Futuriti.
Liza Bek objašnjava da osobe koje pate od ekcema treba da se drže određenih pravila naročito u zimskim mesecima.
Tuširanje ili kupanje trebalo bi, prema njenom savetu, obavljati svaki drugi dan jer topla voda i jaki sapuni sa površine kože uklanjaju prirodna zaštitna ulja i kožu čine suvom i podložnom bolesti.
Sapun bi trebalo da ima neutralnu kiselost i da ne bude parfimisan. Odmah posle tuširanja na vlažnu kožu treba utrljati hidrantnu kremu bez mirisa umesto uobičajenih losiona i sprejeva.
U zagrejanim prostorijama treba upotrebljavati ovlaživače, a ako to nije moguće neophodno je smanjiti intenzitet grejanja, naročito preko noći.
Prilikom mašinskog pranja veša treba izbegavati razne vrste omekšivača, jer u svom sastavu imaju dosta hemikalija koje mogu biti štetne za ljudsku kožu.
Isto se odnosi i na specijalne papirne omekšivače rublja koji se stavljuju u mašine za sušenje veša.
Za sprečavanje pojave suve kože koja je dobra podloga za razna vrsta zapaljenja, kao i pojavu ekcema važna je i ishrana.
Hranu treba spremati sa uljima koja sadrže esencijalne masne kiseline kao što su ulje od suncokreta, maslinovo i šafranik ulje.
Masne kiseline su značajne u održavanju zaštite epiderma i sprečavanju isušivanja.
Ponekad se alergije na hranu praćene ekcemom mogu dobiti i konzumiranjem kravljeg mleka, kokošijih jaja, kikirikija, kao i proizvoda od pšenice.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar