Na sistematskim pregledima redovne samo bebe: Zašto odrasli ne kontrolišu zdravlje?

Šezdeset dva odsto građana Srbije nikada nije otišlo ni na jedan preventivni pregled.
Na sistematskim pregledima redovne samo bebe: Zašto odrasli ne kontrolišu zdravlje?
Foto: Pixabay
Samo četiri odsto građana ide na sve dostupne preventivne preglede, dok 33 odsto ode na poneki. Prema ovoj statistici, delimo prvo, najgore mesto sa Poljskom, u konkurenciji 16 evropskih zemalja, prenosi RTS
 
Na pitanje zašto ne idu na preglede, 35 odsto građana kaže da ne zna na koji bi pregled otišao, 23 odsto kaže da nema za to vremena, a 12 odsto se plaši loše dijagnoze.
Doktorka Dragica Bukumirić sa Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" kaže da su najrevnosniji na sistematskim pregledima najmlađi. 
 
"U tom predškolskom uzrastu, kada su deca mala, roditelji mnogo češće vode decu, jer kao bebe ih merite svaki dan, pratite njihov rast i razvoj. Već u školskom uzrastu taj procenat se smanjuje", ukazuje dr Bukumirić.
Kada je reč o školskoj deci, sistematski pregled se obavlja u domovima zdravlja, ali može da se organizuje i u školama, ako postoje adekvatni uslovi za to. Škole, međutim, nemaju obavezu da organizuju preventivne preglede.
 
"U svakom domu zdravlja imate dan kada je savetovalište i kada roditelji mogu da dovedu svoje dete", rekla je dr Bukumirić i istakla da niko neće pozvati roditelje na sistematski, već sami o tome treba da vode računa.
 
Kada je reč o odrasloj populaciji, takođe je zakon predvideo sistematske preglede.
 
"Zakonom je pružena mogućnost da vi to uradite. I to je sad na savesti čoveka koliko je njegova svest razvijena da brine o svom zdravlju i koristi sve mogućnosti koje je ovaj zdravstveni sistem pružio", zaključila je dr Bukumirić.
  • /

    25.02.2024 18:12
    /
    @Novosađanko
    evo kazite kada je meni sa 55g poslat poziv za neki od skrininga koje ste naveli.
    opet cu vas podsetiti da je svojevremeno pravljena kampanja po medijima da ce pozivi biti slati sa sankcijama na neodazivanje.

    kampanja da se odustalo od toga nije radjena.

    medju komentatorima se puno @drnovosadjanki bunilo na previse posla

  • /

    25.02.2024 18:06
    /
    @Novosađanka
    kada je donesen taj rfzo?
    vi ste mnogo puta stali u odbranu snsa
  • Mik

    25.02.2024 17:37
    Verovatno bi vam trebalo 2 kg raznoraznih uputa i bar 5 meseci kruzenja i cekanja po klinikama da biste obavili sve to sto Pravilnik omogucava. Dakle, odete kod.privatnika i za 100€ obavite sve u jednom danu. Cemu uopste sluzi drzavno zdravstvo ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.