Naučnici uspešno uklonili HIV iz ćelija

Tim naučnika Univerziteta u Amsterdamu predstavio je rane nalaze uspešnog uklanjanja HIV virusa iz zaraženih ćelija koristeći tehniku genetičkog inženjeringa CRISPR.
Naučnici uspešno uklonili HIV iz ćelija
Foto: Pixabay
Tom tehnikom se na nivou molekula seku "loši" delovi iz DNK, a naučnici teže da jednog dana u potpunosti očiste telo od HIV, iako napominju da je ovaj nalaz tek "dokaz koncepta" i da još dugo neće postati lek za HIV, prenosi BBC News.
"Još mnogo posla će biti potrebno da se rezultati ovih testova pokažu na celom telu, za buduće terapije", rekao je vanredni profesor tehnologija matičnih ćelija i genetske terapije na Univerzitetu u Notingemu Džejms Dikson.
Tvorci CRISPR tehnologije dobili su 2020. godine Nobelovu nagradu iz hemije, a iz Nobelove fondacije je rečeno da ona "ima revolucionaran uticaj na nauku o životu, doprinosi novim terapijama za kancer i možda će ostvariti san o lečenju naslednih bolesti".

Teme

HIV

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Bolnica u Švedskoj greškom uklonila 33 materice

Tokom prošle i ove godine zbog pogrešne dijagnoze Univerzitetske bolnice u Švedskoj kod 33 žene operacijom je uklonjena materica, zbog čega je glavni lekar te bolnice izrazio duboko žaljenje.

Istorijsko dostignuće: Egipat iskorenio malariju

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je danas potvrdila da u Egiptu više nema malarije, što je dostignuće koje je agencija Ujedinjenih nacija za javno zdravlje pozdravila kao "zaista istorijsko".