To pokazuju rezultati naučnih ispitivanja Međunarodne agencije za istraživanje raka, prenosi naučni časopis Lansit.
Godišnja globalna smrtnost od ove bolesti u naredne dve decenije povećaće se za gotovo 85 procenata, sa 375.000 na oko 700.000, mada će, kako se naglašava, realan broj preminulih biti znatno veći zahvaljujući pogrešnoj dijagnozi i nepotpunim podacima o bolesti u nerazvijenim i srednje razvijenim zemljama sveta.
Istovremeno, broj preminulih od raka prostate nastaviće da se smanjuje u razvijenim zemljama, što je trend koji se beleži jos od početka devedestih godina.
Jedan od učesnika istraživanja profesor Nik Džejms kaže da je globalno povećanje broja obolelih neminovno, jer muškarci širom sveta žive duže i sve više prelazi starosnu granicu od 50 godina, kada se ova vrsta raka najčesće javlja.
Ovaj trend, pre svega zbog povećanja svetske populacije i produženja prosečnog životnog veka, je neminovan i nije ga moguće zaustaviti, čak ni sa pozitivnim promenom u načinu i stilu zivota.
Stoga, tvrdi profesor Džejms, rano otkrivanje i pravilna dijagnoza ove vrste raka postaju najvažniji faktori borbe protiv tog oboljenja i to naročito u siromašnijim zemljama, koje će narednih decenija poneti glavni teret velikog povećanja broja obolelih.
Pored PSA testa, tumor markera prostate, neophodno je uvesti i redovno MRI skaniranje pacijenata, naročito onih koji imaju porodičnu istoriju ovog oblika raka, kada treba uraditi i BRCA test koji otkriva genetske mutacije kod naslednog karcinoma, kaže Džejms.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar